Radionica „Uloga umetnosti u društvenim borbama“

 

 

Od 25-27. juna 2021. godine

Jutarnje novine, neko je rekao još u XIX veku, molitva su građanskog društva.

Svakodnevna konzumacija informacija, sama sebi dovoljna, čini od svih nas vernike. Informacije koje stižu do nas preko novina, radija, televizije i interneta, pijačne vesti, vremenske prognoze, crna hronika, horoskopi, „živa uključenja“ pa do „ozbiljnih“ rubrika gde se brste ekonomija, ratovi i katastrofe, stvaraju mapu koja nam pomaže da prođemo kroz dan i da se snađemo u svetu oko nas.

Međutim, šta se dešava kada ta mapa postane beznadežno nepouzdana i kada nam umesto sigurnih staza, pa makar one bile i “problematične”, nudi samo sumnju, cinizam i paranoju kao novu dogmu? Šta se dešava kada osnovni zahvat ideoloških aparata moći nije građenje poverenja kod građana već stvaranje stalnog osećaja straha, ugroženosti i nepoverenja? Kako možemo taj jezik sumnje i smutnje da pretvorimo u nešto drugo, neku drugu novu mapu?

Pojava novih medija, društvenih mreža i brzih kanala komunikacije, koji su mekluanovskim jezikom, topli do usijanja, doveli su do umnožavanja “lažnih vesti“. To su „vesti iz nesvesti“ kojima nije cilj da informišu već služe samo podrivanju vere u bilo kakav oblik šire društvenosti koji nije zasnovan na ogoljenom nasilju, moći i cinizmu.

Tradicionalni mediji, odavno uljuljkani u svojoj gotovo religioznoj poziciji, nisu u stanju da se izbore sa ovim novim fenomenom. Činjenice su nemoćne pred ovim „alternativnim istinama“. Umetnost, s druge strane, nikada nije robovala činjenicama ali je uvek bila u stanju da se kroz njih probije do istine.

Sa tim ciljem, Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji organizuje prvu u nizu radionica koje će se baviti umetničkim procesima uz pomoć kojih možemo vesti, lažne i one druge koje stižu do nas, da osvojimo i izvrnemo kao čarapu pretvarajući večernje laži u svet večnih novosti i istina. Radionica „Uloga umetnosti u društvenim brobama“ koristiće raznovrsne alate, uključujući intelektualna i umetnička iskustva poput istorije i teorije umetnosti, konceptualnih praksi, pozorišta, poezije i dizajna.

Praktičan deo radionica oslonjen na ranija umetnička iskustva i primere, baviće se analizom dnevnih novina, radijskih vesti i televizijskih dnevnika - našim dnevnim sledovanjem ideoloških interpretacija. Pomoću vesti kao slepog vodiča kroz nacionalizme i šovinizme, čitaćemo i kritikovati, crtati i kolažirati, pisati preko i prepravljati, dramatizovati i demonstrirati. Drugim rečima, intervenisaćemo u medijski svet oko nas i kroz trodnevnu radionicu pretvorićemo „vesti iz nesvesti“ u „večne novosti“.

Šta
Radionica „Uloga umetnosti u društvenim borbama“

Gde
Beograd

Kada
25-27. jun 2021. godine

Ko
Umetnici do 35 godina starosti, širom Srbije i bez obzira na umetničku oblast kojom se bave

 

   

 

 

Predavači
Olga Dimitrijević
Svebor Midžić
Branko Dimitrijević
Prota Škart
Darinka Pop-Mitić

 

Mentorka
Darinka Pop-Mitić

 

 

 

Radionica se održava u okviru projekta „Da nam raznolikost bude realnost: Do inkluzivnog društva kroz obrazovanje i kulturu“, uz finansijsku podršku Evropske unije. Za sadržinu ovog poziva isključivo je odgovoran Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji i ta sadržina nipošto ne izražava zvanične stavove Evropske unije.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Izrada i održavanje ove internet strane finansirane su sredstvima Evropske unije i kofinansirani od strane Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Za njenu sadržinu isključivo je odgovoran Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, i ta sadržina nužno ne izražava stavove Evropske unije i Vlade Republike Srbije.