Radionica

 

 

Prijava do 5. maja 2022.

Nasilni raspad jugoslovenske zajednice tako je snažno utisnut u politikama sećanja i kolektivnom pamćenju država naslednica da malo prostora preostaje za objektivno sagledavanje njene istorijske ostavštine. Nesumnjivi emancipatorski doprinos i modernizacijski iskoraci zajedničke države uglavnom se prećutkuju u zvaničnim narativima novonastalih država; takođe, revizionistički trend u istoriografiji i državnim politikama legitimiše etnonacionalni i neokonzervativni svetonazor, a često i zločinačke pokrete i politike iz vremena Drugog svetskog rata. Negativni sud o Jugoslaviji danas je gotovo stvar konsenzusa i jedna od dominantih karakteristika u javnom diskursu o prošlosti u regionu.

Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji osmislio je program radionica koje su posvećene izučavanju prošlosti Jugoslavije i identitetskih i kulturnih politika u periodu njenog socijalističkog razvoja. Sa polaznicima radionica razmatraćemo bilans uspeha i neuspeha koje je jugoslovenski model socijalizma ostvario u domenu integrisanja različitosti u jugoslovenskom društvu. Pažnja će biti posvećena i razvoju antifašističkog pokreta u okupiranoj Jugoslaviji.

Naglasak je na isticanju pozitivnih primera iz istorije međunacionalnih odnosa, koji treba da posluže kao platforma za prihvatanje različitih etničkih i identitetskih iskustava kad je reč o faktografiji na kojoj se može graditi zajedničko regionalno promišljanje prošlosti. Tokom radionice, polaznici će započeti izradu nastavnih materijala, koji će učenicima srednjih škola i njihovim nastavnicima olakšati sticanje znanja o ovom periodu zajedničke istorije. Nastavni materijali biće predstavljeni školama širom Srbije, u čemu očekujemo i aktivno učešće polaznika radionice.

Pozivamo mlade istoričare/ke i naučnice/ke srodnih humanističkih disciplina (studente/kinje osnovnih, master i doktorskih studija, nastavnike/ce, saradnike/ce u nastavi, istraživače/ce), društvene aktiviste/aktivistkinje da učestvuju na radionici Ujedinjeni (ili razjedinjeni) u različitosti: pouke iz istorije Jugoslavije, koja će se održati od 13. do 16. maja 2022. godine u Mokrin House. Radionicu vodi naučni saradnik na Institutu za noviju istoriju Srbije Aleksandar R. Miletić. Svim učesnicima i učesnicima biće dodeljeni sertifikati o pohađanju radionice.

Radionica je besplatna, uz pokrivene troškove smeštaja u višekrevetnim sobama, ishrane i bezalkoholnog osveženja. Put do Mokrina i nazad biće organizovan, sa polaskom iz Beograda. Učesnicima sa prebivalištem izvan Beograda biće pokriveni troškovi prevoza do i od mesta sastajanja radi zajedničkog puta a u visini autobuske ili vozne karte.

Za učešće na radionici možete se prijaviti popunjavanjem upitnika na linku najkasnije do 5. maja 2022. godine.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Izrada i održavanje ove internet strane finansirane su sredstvima Evropske unije i kofinansirani od strane Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Za njenu sadržinu isključivo je odgovoran Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, i ta sadržina nužno ne izražava stavove Evropske unije i Vlade Republike Srbije.