Publikacija

 

 

Decembar 2022.

Priče objavljene u zbirci “Mokri(n) čvor” deo su poduhvata Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji koji je usmeren na to da podstakne mlade da aktivistički deluju kroz kritičku istoriografiju, umetnost i kulturu, te da predloži model kulture koja je otvorena za raznovrsne doprinose koji neće biti ograničeni etničkim poreklom autora već isključivo svojim kvalitetom i potencijalom da doprinesu uspostavljanju pluralističkog i solidarnog društva. U realizaciji tog poduhvata angažovani su brojni nezavisni umetnici i kulturni delatnici širom Srbije, u okviru projekta „Da nam raznolikost bude realnost: Kroz obrazovanje i kulturu do inkuzivnog društva“ koji se realizuje uz podršku Evropske unije.

Odsutnost pripadnika drugih kulturnih grupa i naroda iz javnog života Srbije je sveprisutna. Ona predstavlja i uzrok i posledicu oružanih sukoba 1990-ih, kada je namera da se zatru tragovi drugih dobila oblik sistematskog i široko rasprostranjenog nasilja. Otvoreni progon druge i drugačije kulture i pripadnosti sprovodilo se miniranjem spomenika, rušenjem verskih objekata, granatiranjem i paljenjem biblioteka i kulturnih dobara, kao i isključivanjem kulturnih delatnika iz javnog života, udžbenika, medija, i ustanova kulture. Tako je zaokruživanje etnički čiste teritorije pratilo i pročišćavanje kulture tako da ona reflektuje samo one doprinose koji su u funkciji opravdavanja i normalizacije progona. Uporedo sa zaokruživanjem etnički razgraničene teritorije i kulture, tekao je i teče proces privikavanja na takvo stanje kao jedino moguće i stoga poželjno. Nametnuto je uverenje da drugačije od te izolovanosti jedni od drugih nije moguće živeti jer svaka interakcija nužno dovodi do sukoba, pri čemu se namerno prećutkuju primeri saradnje i solidarnosti.

Ukoliko nam se dato stanje stvari predstavlja kao najbolje moguće, onda u njemu treba istrajavati i pažljivo ga čuvati jer se time štiti i naš identitet i opstanak, odnosno identitetski opstanak. Eventualne anomalije sistema su ili nužnost na koju se treba privići ili tek uobrazilja. Drugim rečima, zamagljuju se pogledi na druge društvene probleme koji se stvaraju namerno ili su posledica nepažnje i nemara institucija, te tako biva moguće da telesni ili mentalni invaliditet budu predmet podsmeha, da seksualna orijentacija žrtve opravda zlostavljanje kojem je izložena, da vršnjačko nasilje eksplodira i preraste u školsko, da Bošnjaci i Albanci u našoj zemlji žive u stanju koje je slično aparthejdu sa elementima administrativnog etničkog čišćenja.

Radovi u zbirci priča „Mokri(n) čvor“ stvoreni su u podsticajnom okruženju koje reflektuje željeno društvo budućnosti jer omogućava raznolikost i aktivan doprinos svih u mapiranju i rešavanju akutnih društvenih problema. Zbirka sadrži priče jedanaest mladih autora i autorki koji kroz angažovanu književnost osvetljavaju fenomene na način koji ne ostavlja drugu mogućnost osim delatne sa ciljem zaštite ljudskih prava i zaštite opšteg dobra.

Zbirka priča je dostupna za preuzimanje ovde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Izrada i održavanje ove internet strane finansirane su sredstvima Evropske unije i kofinansirani od strane Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Za njenu sadržinu isključivo je odgovoran Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, i ta sadržina nužno ne izražava stavove Evropske unije i Vlade Republike Srbije.