Studijska poseta srednjoškolaca Sandžaku

 

 

Maj 2022.

U okviru programa „Da nam raznolikost bude realnost: do inkluzivnog društva kroz kulturu i obrazovanje“ i „Mladi zagovaraju građanski identitet“, Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji je organizovao studijsku posetu Sandžaku. Srednjoškolci iz Niša, Užica, Požarevca, Vršca, Lazarevca i Valjeva su boravili u Novom Pazaru i Raški od 6. do 8. maja 2022, a domaćini su im bili mladi iz Novog Pazara, Tutina i Raške. Mladi su obišli istorijske spomenike iz Otomanskog perioda u Novom Pazaru, stari grad Ras, Altun-alem džamiju, Petrovu crkvu, Kuću Kursulića u Raški, partizanske spomenike, i muzeje.

Učesnici su zajedno sa svojim vršnjacima, domaćinima imali priliku da se upoznaju sa svakodnevnim životom mladih u Sandžaku, uživaju u tradicionalnoj bošnjačkoj hrani i tradiciji. Jedan od najvećih utisaka na mlade je ostavio Hamam u Novom Pazaru, jer kako kažu, nisu imali prilike ranije da se susretnu sa takvim objektom. Uroš, učenik IV razreda Gimnazije iz Užica ističe „Meni je fascinantno kako je Hamam bio mesto za socijalizaciju u tom periodu. Prvo sam mislio da je to bilo isključivo mesto za kupanje, međutim danas sam čuo da su se ljudi tu okupljali i razgovarali o idejama, razmenjivali stavove i mišljenja. Vidim ovo mesto kao preteču današnjeg networking-a.“

Jedna studijska poseta ovom kraju zemlje je bila dovoljna za Stašu, učenicu III razreda Gimnazije iz Niša da promeni perspektivu o Novom Pazaru i ona ističe „Mislila da dolazim u vrlo konzervativnu sredinu i nisam znala šta da očekujem. Ovaj kraj mi je uvek bio zanimljiv, međutim sve što sam znala o Sandžaku bilo je utemeljeno na onome šta sam videla i čula u medijima. Moju drugaricu iz Novog Pazara Maidu, more iste brige kao i mene i povezuje nas zajednička želja i težnja za boljim životom u Srbiji.“

Nakon trodnevnog obilaska Novog Pazara i okoline, učesnici su zajedno razgovarali o položaju mladih u Srbiji i načinima na koji on može da se unapredi, kroz zajedničko udruživanje i konstantan rad na osvešćivanju i prihvatanju razlika koje postoje među njima, a koje nisu i ne treba da budu prepreka za jednake mogućnosti i šanse.

Studijska poseta je održana zhvaljujući podršci Delegacije Evropske unije i Ambasade SAD u Srbiji.

 

 

1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Izrada i održavanje ove internet strane finansirane su sredstvima Evropske unije i kofinansirani od strane Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Za njenu sadržinu isključivo je odgovoran Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, i ta sadržina nužno ne izražava stavove Evropske unije i Vlade Republike Srbije.