Brošura
Antifašistička borba i borba za rodnu ravnopravnost: Partizanke u Narodnooslobodilačkoj borbi
24. decembar 2022.
Položaj žene na Balkanu početkom 20. veka podrazumevao je podređenost u odnosu na muškarca. Ova podređenost se ogledala i u privatnoj sferi domaćinstva i porodice i u javnoj sferi zaposlenja, političke participacije, kulture i obrazovanja. Od 1941. u okviru Narodnooslobodilačkog pokreta dešava se revolucionarna promena koja predstavlja zanačajni korak u emancipaciji žena na našim prostorima. Učešće žena u ratu, ne samo kao bolničarki, već i kao borkinja, doprinelo je osnaživanju ženskih potencijala kao i otvaranje prostora za prodor ideje ravnopravnosti muškaraca i žena u svest ljudi.
U ovoj brošuri prikazano je nekoliko biografija partizanki koje su svojim učešćem u ratu, boreći se protiv okupatora, doprinele ciljevima Narodnooslobodilačkog pokreta po pitanju ravnopravnosti. Aktivne učesnice partizanskog pokreta pripadale su različitim etničkim, socijalno-ekonomskim i kulturnim kontekstima, međutim sjedinjavala ih je borba za ravnopravnost i socijalizam. One su svojim heroizmom zaslužile visoka odlikovanja i vojne činove koji su ranije bili rezervisani samo za muškarce. Partizanski pokret nije govorio o rodnoj ravnopravnosti samo deklarativno, već ju je aktivno sprovodio kroz sopstvene politike i društvene promene koje je inicirao.
Brošura je nastala u okviru radionica za umetnike koje su održane tokom 2022. godine u Beogradu, uz stručno vođenje i mentorstvo likovne umetnice Darinke Pop-Mitić.