PUBLIKACIJE

  Helsinška povelja  |  Helsinške sveske  |  Svedočanstva
Dokumenti  |  Ogledi  |  Ostale publikacije

 

OSTALE PUBLIKACIJE

STRANA ::: 1

INFO   :::  Publikacije > Ostale publikacije > Desni ekstremizam u Srbiji

 

Desni ekstremizam u Srbiji

Priredila Izabela Kisić

Mart 2020.

Acrobat PDF (2.58mb) >>>

 

 

Desni ekstremizam godinama je globalni rastući fenomen, koji još nema snažnog intelektualnog i političkog odgovora. Promene na političkoj sceni, u nekim od vodećih demokratskih zemalja i dolazak konzervativnih populista na vlast, ohrabrilo je desničare u njihovom fanatizmu.

Najnovije istraživanje eksperata koje je angažovao Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija pokazuje da je broj terorističkih napada koje su počinile desničarske ekstremističke grupe uvećan 320 odsto u poslednjih pet godina.

Eksperti ukazuju na ultradesničarski ili rasno i etnički motivisani terorizam kao jedinstvenu formu političkog nasilja kod koga se često teško definišu granice između zločina iz mržnje i organizovanog teorizma. U izveštaju se navodi da nije jednostavno definisati taj pokret, te da se pre govori o složenom i preklapajućem miljeu pojedinaca, grupa ili pokreta (online i offline) koji se zalažu za različitie ali srodne ideologije, obično vezane mržnjom i rasizmom prema manjinama, zatim ksenofobijom, islamofobijom ili antisemitizmom.

Opasnost od desničarskih organizacija, u Srbiji, ubeležena je samo na marginama Nacionalne strategije za sprečavanje i borbu protiv terorizma 2017–20213. Desničarski ekstremizam u Srbiji u zvaničnim dokumentima i dominirajućem javnom diskursu skoro isključivo se posmatra kroz prizmu stranih boraca koji su odlazili na ratišta na Bliski Istok ili zločine iz mržnje. Što se tiče odlazaka na strana ratišta, prema zvaničnim podacima 28 građana Srbije nalazi se trenutno na ratištima u Siriji i Iraku. Građani Srbije takođe odlaze na ratišta u Isotčnu Ukrajinu gde se bore na strani pobunjenika. Prema zvaničnim podacima u Ukrajinu je otišlo više od 30 ratnika. Međutim, oni se u Srbiji tretiraju kao strani plaćenici i snose daleko manje krivične posledice u ondosu na one koji odlaze na bliskoistočna ratišta. Šestoro povratnika iz Sirije, osuđeno je za terorizam na zatvorske kazne od sedam ipo do jedanaest godina. Kada je reč o ratnicima na ukrajinskom ratištu pred Tužilaštvom i sudom u Srbiji našle su se 24 osobe koje su prekršile zakon učešćem na ratištima u Ukrajini. Oni su sklopili sa Tužilaštvom sporazum o priznanju krivice. Za sve njih sud je doneo osuđujuću presudu, a kazne zatvora su dobila samo trojica. Tri povratnika su osuđena na kaznu zatvora u trajanju od po šest meseci, koju su služili “u prostorijama u kojima stanuju”. Ostali su dobili uslovne kazne...

 

Acrobat PDF (2.58mb) >>>

 

 

OSTALE PUBLIKACIJE

STRANA ::: 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment