NASLOVNA
- AKTUELNOSTI -

AKTUELNOSTI

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

INFO   :::  Naslovna - Aktuelnosti > Aktuelnosti arhiva - STRANA 2 > Novo u biblioteci University Pressa: Objavljeno...

 

Novo u biblioteci University Pressa: Objavljeno dopunjeno izdanje knjige ‘Smrt u Hagu‘

Piše: K.R.

27. februar 2019, Oslobođenje

 

 

U okviru svoje edicije ‘Međunarodna biblioteka’ (Izdanja Magistrat) izdavačka kuća University Press iz Sarajeva objavila je dopunjeno izdanje knjige “Smrt u Hagu – nezavršeno suđenje Slobodanu Miloševiću” autorice Nevenke Tromp, a u provodu Daniele Valenta.

Kako u predgovoru ovog izdanja knjige piše Latinka Perović, tražeći odgovor na pitanje: šta dalje?, nakon smrti Slobodana Milioševića usljed suđenja u Hagu, Trompova se okrenula arhivi sudskog procesa, koja, po njoj, predstavlja “historijski izvor bez premca”.

- Nastala kao “proizvod pravnog postupka”, ona sadrži “skoro sveobuhvatnu, možda čak i najveću zbirku materijala koji se odnose na krivičnu i političku odgovornost jednog pojedinca za raspad Jugoslavije i ratne zločine”. Trompova je opisala tu jedinstvenu zbirku. Suđenje je trajalo 467 dana. Za sobom je ostavilo 43 191 stranica sudskog transkripta. Pozvano je 400 svedoka. Tužilaštvo je podnelo 5 769 dokaza na 150 000 stranica. Odbrana – 12 107 dokaza na 25 000 stranica Rečju, Haški tribunal je omogućio da se dođe do dokumenata na koje bi se dugo, možda i decenijama čekalo. Posebno do dokumenata Visokog saveta odbrane (VSO) koji potvrđuju de facto i de jure odgovornost Slobodana Miloševića. Iako je dobro poznavala arhivu suđenja Slobodanu Miloševiću, Nena Tromp je znala da to nije samo njena prednost već i ograničenje. Trebalo je uspostaviti kritički odnos prema materijalu i staviti ga u akademski okvir, zapisala je Perović.

Ona povodom ove knjige dalje dodaje:

- Studija "Smrt u Hagu" na izvestan način je i biografija Slobodana Miloševića. U njoj je analiziran i njegov uspon i njegov kraj, i tako zaokružen pogled na njegovu pojavu u Srbiji i Jugoslaviji na kraju 20 veka. Sudnica Haškog tribunala, u kojoj je “napisano” poslednje razdoblje Miloševićevog života, bila je mesto na kome se svedočilo o užasima ratova devedesetih godina, stradanjima i patnjama hiljada ljudi. Milošević ni u jednom trenutku nije pokazao uznemirenost. Ništa ga se nije doticalo. U jednoj takvoj priči, Džefri Najs je rekao: “Milošević ima srce od kamena”. Nemilosrdan prema “protivnicima”, bio je takav i prema nepouzdanim saradnicima. Na pitanje engleskog diplomate Ivora Robertsa šta će uraditi sa Radovanom Karadžićem ako ga ovaj ne posluša i ne oslobodi vojnike UN koje je uzeo kao taoce, Milošević je odgovorio: “Stanišić (šef Državne bezbednosti – L P ) će reći Karadžiću da ću narediti da ga ubiju ukoliko ne oslobodi taoce On zna da ja to mogu”.

Prema riječima same Nevenke Tromp Miloševićeva smrt je označila više od kraja jednog čovjeka.

- Ona je označila kraj jedinistvene mogućnosti da se na sudu raskrinka Miloševićev plan, i da ga se – kroz dokaze i svjedočenja – ipak natjera da se suoči sa istinom, kojoj se on uporno opirao. Nakon njegove smrti, na prvi pogled se činilo da će se potraga za istinom tu zaustaviti. Ovo iznenadno prekinuto suđenje je isto tako moglo poslužiti tek kao još jedan dokaz tvrdnjama da suđenja pojedincima na međunarodnim sudovima neće i ne mogu za sobom ostaviti vjerodostojnu sliku o historijskim događajima. Međutim, upravo je Miloševićeva prijevremena smrt dovela do neočekivanog otkrića – a to je da arhive suđenja mogu, zapravo i bez presude, biti vrijedan izvor na putu ka historijskim saznanjima koja bi mogla ostaviti dublji trag od onog koje bi ostavila presuda. Naime, presude su odraz tehničkih pravila o iznošenju i premjeravanju dokaza, određena pravilnikom suda i oblikovana ocjenama sudaca. Presuda je odraz odluke sudaca da li je optuženik kriv izvan razumne sumnje za ono za što ga se tereti u optužnici. Samim tim presuda je od starta određena, a često i ograničena, optužnicom. Povjesničar koji upotrebljava arhivu suđenja kao povijesni izvor, nije ograničen optužnicom. Povjesničari i drugi akademski istraživači, koristeći sudske arhive u kombinaciji s drugim tradicionalnim povijesnim izvorima, mogu dovesti do drugih puteva i zaključaka koji prevazilaze okvire dokazivanja osobne krivične odgovornosti pojedinca, napisala je u predgovoru svoje knjige Nevenka Tromp.

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment