NASLOVNA
- AKTUELNOSTI -

AKTUELNOSTI

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

INFO   :::  Naslovna - Aktuelnosti > Aktuelnosti arhiva - STRANA 2 > Simbol bahatosti

 

Simbol bahatosti

Aleksandar Sekulović

 

 

Odavno je poznato da autokratske vlasti, uprkos verbalnim izlivima ljubavi, imaju vrlo loše mišljenje o sopstvenom narodu. Tako je Hitler, paralelno sa fantazijama o nemačkom narodu kao gospodaru sveta, pisao o „idiotizmu biračkog tela“ koje je poklanjalo veru politikantima, ili je optuživao „milione Nemaca perfektnih imbecila“ što su dozvolili da ih Jevreji varaju. Musolini se o svom narodu izražavao još negativnije, ali je to činio u krugu bliskih saradnika. Nakon što je sa lakoćom došao na vlast on je njima saopštio da su za upravljanje Italijanima dovoljni samo efikasna policija i muzičke bande koje će svirati po ulicama. A 1940. godine, razočaran što nije uspeo da Italijane pretvori u „neustrašive ratnike“, on je zaključio da je „italijanska nacija nacija ovaca“ i da je nedovoljno osamnaest godina za njenu transformaciju. Slično je Musolini govorio čak i o svojim ljudima od poverenja. Kada je odlučio da za sekretara Fašističke partije postavi Akile Staraćea, jedan drugi član rukovodstva po imenu Arpinati iznenađeno je rekao Musoliniju: „Ali on je kreten“. „Svakako, odgovorio je Musolini, ali on je poslušan kreten“.

Izgleda da je i u Srpskoj naprednoj stranci, kao i u njenim tobožnjim koalicionim partnerima, osnovni kadrovski kriterij postao poslušnost, sudeći po učestalim izjavama, istupanjima i aferama ljudi sličnih Staraćeu. U mnoštvu takvih postupaka, kojima SNS i istaknuti predstavnici vlasti pokazuju svoje prezrenje prema građanima Srbije, počev od rehabilitacije Draže Mihailovića, afere „helikopter“, skrivanja masovnih ubica i ratnih zločinaca iz ratova 90-ih, fiktivnih suđenja i sl, izdvaja se jedan koji je postao simbol ove vlasti i oličenje njenog besprimernog cinizma i bahatosti. Reč je o hotelu na vrhu Kopaonika napravljenom sa neskrivenom namerom da se pokaže kako je Srpska napredna stranka zauvek zasela na sam vrh Srbije i kako je niko odatle ne može pomeriti. Radi odbrane „do poslednjeg daha“ tog bespravnog objekta stvara se takva kafkijanska atmosfera i takvo vučenje za nos građana Srbije kakvo nije viđeno u novijoj istoriji. Odjednom se ispostavlja da ta svemoćna vlast, koja radi po principu „ja tako hoću“ i „baš me briga“, ne ume da se snađe u birokratskom lavirintu i mora da kapitulira pred nekim tajanstvenim investitorom iz Smedereva kome nije u stanju čak ni identitet da utvrdi a kamoli da mu uruči rešenje! Nadležni ministri bestidno lažu, krivo se kunu i smišljeno pretvaraju u magarce sve građane Srbije, svesni da od opstanka hotela na vrhu Kopaonika zavisi i opstanak na vlasti njihove stranke. Oni su uvereni, a za sada im razvoj događaja i zaplašenost građana daju za pravo, da će beskrajno odugovlačenje i nove afere sve to zatrpati i da će simbol njihove vladavine večno opstati.

Očigledno je da simboli imaju veliki značaj u politici i društvenom životu i da njihovo trajanje ide paralelno sa trajanjem neke moći, kao što i njihovo uklanjanje iz realnog života znači istovremeno uklanjanje te moći. Tako je u Boliviji porušen dvorac Pabla Eskobara, iako je mogao da se iskoristi u stambene svrhe, ali je bilo mnogo važnije da se njegovim rušenjem označi kraj Eskobarovog carstva. Na isti način porušena je i zgrada Zemunskog klana u Šilerovoj ulici u Zemunu, iako je mogla da posluži kao dečji vrtić, jer je bilo potrebno da se uverljivo pokaže da je došao kraj tada najmoćnije kriminalne organizacije u Srbiji.

Iz istih razloga rušenje hotela na Pančićevom vrhu od presudne je važnosti za politički život u Srbiji jer će to biti smrtni udarac sistemu vlasti zasnovanom na obesnoj samovolji, bahatosti i aroganciji. Važno je shvatiti da se takvi sistemi ne uklanjaju sholastičkim diskusijama o slobodi, demokratiji, poštenim izborima i socijalnoj pravdi pošto se i oni sami verbalno zalažu baš za te vrednosti. Još je pogrešnije tvrditi, kada je reč o Srbiji, da je problem u institucijama i da je potrebno izgraditi neke nove i drugačije institucije, budući da politička praksa parlamentarizma ne poznaje drugačije institucije od onih koje već postoje. Osnovni problem srpskog društva jeste promena vrednosnog sistema zato što postojeći vrednosni sistem, zasnovan na nacionalizmu, legitimizuje svaku vrstu zloupotrebe vlasti. U takvom sistemu moguće je sa lakoćom odbiti svaku kritiku, moguće je normalizovati svako kršenje pravnih normi, korupciju ili krivično delo, ukoliko je to učinjeno radi „odbrane“ srpskog naroda i njegovih „svetinja“, naročito radi odbrane od zlih susednih naroda ili svetskih moćnika, ili ako je počinilac osvedočeni „borac za srpski narod“. Ko jednom stekne to počasno zvanje branioca srpskog naroda i srpskih zemalja, a još ukoliko se pritom „bori kao lav“, za njegovu samovolju ne postoje više nikakve granice. Jednom rečju, u sistemu nacionalizma, koji se u srpskoj verziji može nazvati „šešeljizam“, vladaju kriteriji koji su bitno različiti od onih na kojima počivaju demokratsko društvo i pravna država te je zbog toga uzaludno apelovanje na njegove pristalice da se prizovu razumu i da poštuju neka unapred utvrđena društvena pravila. Problem je u tome što nacionalizam ne priznaje nikakva pravila već u svakom konkretnom slučaju proglašava da li neko pravilo važi ili ne važi, što se najbolje može videti na slučaju bespravnog hotela na Kopaoniku. Zato rušenje tog ružnog zdanja nije prosto uklanjanje jedne uvredljive i vulgarne nezakonitosti već jednog načina mišljenja i ponašanja i naopakog sistema vrednosti.

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment