NASLOVNA
- AKTUELNOSTI -

AKTUELNOSTI

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

INFO   :::  Naslovna - Aktuelnosti > Aktuelnosti arhiva - STRANA 2 > Dijagnoza opsjednutosti identitetom

 

 

NN "KNJIGA SA ŠIFROM NAŠE SUDBINE": POLA STOLJEĆA OD PRVOG IZDANJA "FILOSOFIJE PALANKE" SRPSKOG PISCA RADOMIRA KONSTANTINOVIĆA

Dijagnoza opsjednutosti identitetom

Boris Pavelić

31. avgust, 2019, Novi list

 

 

Prije pola stoljeća, u ponedjeljak, 4. kolovoza 1969. u 9.21 navečer, beogradski književnik, esejist i filozof Radomir Konstantinović sjeo je pred mikrofon Trećeg programa Radio Beograda da čita svoje novo djelo. Dva tjedna čitao je svake večeri - jednog dana i dva puta - osim vikendom: deset radnih dana. "Odmah se pronio glas o nečemu neobičnome, o nesvakidašnjem eseju", kazat će pedeset godina kasnije, ovih dana, Konstantinovićev biograf, novinar i bivši veleposlanik Srbije u Hrvatskoj Radivoje Cvetičanin. Ujesen te 1969, koji mjesec nakon Konstantinovićeva radijskog čitanja, časopis Trećeg programa Radio Beograda objavio je taj spis: "Filosofija palanke". Danas, riječ je vjerojatno o najpoznatijoj, najslavljenijoj, ali i najosporavanijoj knjizi srpske i jugoslavenske filozofije i esejistike, otisnutoj ukupno u više od 25 tisuća primjeraka, koja je, tolikoj nakladi usprkos, iz srpske kulture bila gotovo prebrisana, dok su je neki istodobno - ne posve nepromišljeno - proglašavali, doslovno, "Biblijom" i "svetim pismom Druge Srbije", a intelektualci poput povjesničarke Latinke Perović, "knjigom koja sadrži tajanstvenu šifru naših sudbina" i "jednom od ključnih knjiga u srpskoj kulturi".

A sve to zato što, danas možemo bez ustručavanja reći, "Filosofija palanke" objašnjava mentalni supstrat nacizma. Nipošto samo srpskog, kako balkanski nacionalisti iz kultura susjednih srpskoj najčešće vole reducirati: ta knjiga, na primjeru srpske kulture - jer Radomir Konstantinović bio je dostojanstven čovjek i odgovoran autor koji je pisao o onome što je najviše volio i najbolje poznavao - objašnjava svu složenost onoga što Latinka Perović sažima kao "duh kolektivizma, zatvorenosti, isključivosti prema drugome, odbijanja otvorenosti prema svijetu i okruženju, duh smrti na neki način, tu podlogu na kojoj će se na našim prostorima kasnije razviti čitava kultura smrti; u krajnoj konzekvenci, duh nacizma koji nije import njemačkog nacionalsocijalizma, nego je izraz tog zatvorenog duha palanke". Nije to, dakle, nipošto knjiga samo o Srbiji, premda dakako jest prije svega o njoj - koja je, štoviše, svoju apokaliptičnu potvrdu dobila u krvoproliću devedesetih, a dobiva je i dan danas - nego je, kako ju je jednom nazvao zagrebački pisac Predrag Matvejević, "knjiga nepoželjna za one koji žele pod svaku cijenu sačuvati svoju građansku i palanački mirnu savjest." Utoliko, nastavit će Matvejević, palanački mentalitet "zatičemo u srodnim varijantama ne samo od Ðevdelije od Triglava ili od Niša do Drniša, nego i u daleko civiliziranijim krajevima i pokrajinama svijeta: on je dovodio u očaj Byrona, gonio Rimbauda što dalje od rodnog Charlevillea, pucao na Majakovskog..."

"Filozofija palanke" opsežna je filozofska studija na oko 350 stranica. Već od paradoksalnog naslova, njezin je stil magično privlačan: kako bi, naime, nešto tako profano, oporo, nezanimljivo i glupo, kao što je mala, naješće drvena, vojna utvrda - što je izvorno značenje turcizma "palanka" - moglo imati ikakvu "filozofiju"? U toj prividnoj nespojivosti, medutim, krije se vec naznaka smisla: palanka, u Konstantinovicevu tumacenju, nije odredena ni teritorijalno ni geografski, nego duhovno: njezina zatvorenost cvjeta svugdje gdje cvjeta otpor promjeni, duh izjednačavanja i ciničko "palanačko iskustvo". Konstantinovićev tekst, tekst jednoga od ponajboljih stilista srpskog jezika, silno je zavodljiv ali teško prohodan, nabijen paradoksima i igrama riječi koje nastoje ukrotiti neuhvatljivu otvorenost svijeta, pri čemu sam autor piše sa sviješću kako njegovo vlastito nastojanje da ograniči apsolutnu otvorenost bivanja prijeti da postane tek još jedan, ma koliko sofisticiran, izraz duha palanke u literaturi. "Filozofija palanke", dakle - kako će reći filozof i današnji urednik Trećeg programa Radio Beograda Ivan Milenković - "đavolski je teška knjiga, koju uvijek valja čitati s olovkom i papirom. Ali tko se kroz nju probije, dobit će neprocjenjivo blago". Neki od onih koji su se kroz nju probili - Konstantinovićevi prijatelji, izdavači, tumači i biografi okupljeni oko antinacionalističke inicijative "Novi optimizam" - protekle su nedjelje, u obiteljskoj kući Konstantinovićeva oca Mihaila, uglednoga beogradskog profesora prava i suautora sporazuma Cvetković-Maček, u selu Ivanjica kod Beograda, organizirali skup u povodu pedesete obljetnice prvog izdanja "Filosofije palanke", i zanimljivim izlaganjima iznova i dodatno osvijetlili kontekst, sadržaj i sudbinu te nesvakidašnje i važne knjige.

Radomir Konstantinović pisao ju je tri godine, od 1966. do 1969. Kako je u Ivanjici kazao Živan Berisavljević, Konstantinovićev dugogodišnji prijatelj i izdavač, "nije čudno da je Rade baš te 1966. prionuo da napiše 'Filosofiju palanke'. Govorio je da 'mora to da uradi'. Senzibilan kakav je bio, bolje od svih osjetio je što se iza brda valja, u najdubljoj magmi srpskog društva, u sudaru s tadašnjim emancipatorskim procesima - a valjalo se se ono što je izbilo na sahrani Rankovića" - usprkos zabrani, deseci tisuća ljudi došli su te 1983. u Beogradu ispratiti svrgnutoga srpskog komunističkog tvrdolinijaša koji je uhodio samog Tita - "pa eskaliralo u obračunu sa srpskim liberalima i puzajućoj transformaciji Saveza komunista Srbije od revolucionarne partije u organizatora nacionalističke kotrarevolucije, te se okončalo srozavanjem u etničke ratove. Rade je htio javno, pravovremeno i uvjerljivo da ukaže na taj proces srljanja u ambis raspada, čije je stravične posljedice on kasnije najpotresnije i uvjerljivo osudio u poznatim sarajevskim govorima".

Berisavljevićevo čitanje nastanka "Filosofije palanke" tipično je političko čitanje tog teksta, istodobno razumljivo i točno, ali i neopravdano i nedovoljno. Jer, svoju popularnost ta je knjiga - naročito izvan Srbije - zaslužila tek retroaktivno, nakon što su joj agresivni velikosrpski ratovi devedesetih dali za pravo u svakom njezinom detalju, uključujući i one - ili, štoviše, naročito one - u kojima Konstantinović otvoreno analizira "srpski nacizam" i njegovu "poetiku", kao i "stav srpskog nacizma prema jeziku". Do kasnih osamdesetih, "Filosofija palanke" zbog svog je stilskog virtuoziteta, dubine misli, analitičke nepopustljivosti i autorske hrabrosti imala kultni status u uskim intelektualnim krugovima - bio taj "kultni status" pozitivnog ili negativnog predznaka - ali široko poznata, kao ni njezin autor, pisac visokosofisticiranih "novih romana", nije bila. No njezina šira popularizacija, baš u skladu s "duhom palanke", nosila je dakako i zamke: rado su za njom posezali oni kojima je bilo drago čuti kako nacizam čuči u srcu srpske kulture, a da istodobno nešto takvo za svoju vlastitu nikad ne bi bili spremni priznati. I zato, čitamo li "Filosofiju palanke" van Srbije, s njezinim političkim čitanjem valja biti naročito oprezan: sam Konstantinović naime piše kako je "srpski nacizam moguć kao i svaki drugi nacizam". Novija čitanja te knjige - Latinka Perović će primijetiti kako ona sada već ima vlastitu povijest - razabiru u njoj, kako je kazao srpski pisac Bora Ćosić, "fundamentalni tekst otpora svakom zlu", ili "sveprisutnu kritiku duha ograničenosti, ograničenog u sebi ugodnoj prostoti koja se odmeće do prostakluka", kako će efektno formulirati filozof Vladimir Marović. Kontekstualizirajući "Filosofiju palanke" u europski intelektualni kontekst, kritičar Milan Vlajčić spomenut će Umberta Eca, Itala Calvina, Samuela Becketta i Waltera Benjamina, dok će već spomenuti Ivan Milenković "Filosofiju" usporediti s kapitalnom studijom "Strah na Zapadu" francuskog povjesničara Jeana Delumeaua.

Kako bilo, kako vrijeme odmiče, "Filosofija palanke" biva sve relevantnija. Ta knjiga, uistinu, uvelike uspijeva odgovoriti na pitanje koje se nameće sve češće, a naročito od očitog neuspjeha ovdašnjih kultura da ostvare svoju deklarativnu proeuropsku usmjerenost: zašto, zapravo, balkanske kulture ne uspijevaju, na općedruštvenoj razini, nadvladati vlastitu zatvorenost i provincijalizam, ma koliko bile svjesne da im ona šteti? "Filosofija palanke", uz ostalo, govori o "palanačkom iskustvu", "inerciji", "lijenosti", o potrebi za sigurnošću pod svaku cijenu, o "cinizmu" - tom danas sveprisutnom pojmu - o "duhu razočaranja", o "lukavosti duha palanke kojemu treba iluzija da bi mogao biti razočaran", pa onda i ravnodušan, uvjeren u vlastito sveznalaštvo, duh palanke "poriče otvorenost", on "pokušava da natera 'život' (biće) da 'položi račune', da da dokaze o svojoj 'smislenosti'"; za duh palanke "prevara" je "jedinstveno načelo sopstvenog sveta međusobne mržnje i glume u životu pod maskama"... Čitajući "Filosofiju", riječju, iz stranice u stranicu sustiže nas dojam kako čitamo svakodnevicu vlastitog društva.

Filozof Marović reći će kako je duh palanke "mehanizam vječno ponavljajućeg rituala kojim se održava, grčevito brani i reproducira palanački kanon, njegov 'credo'". On je "duhovna unezvjerenost", "duh plemena u agoniji", a izražava se uvijek u strogoj hijerarhiji, autoritetu, poslušnosti, kroz "nacion, partiju, crkvu, državu, kasarnu, korporaciju...". On je "dogmatički antiduh" i "utočište autoritarnog sindroma". U politici, on se materijalizira u "negiranje pojedinca i veličanje vođe, i u jaku državnu vlast kao personifikaciju palanke"; u kulturi kao zaborav, to "mentalno ubojstvo, to rasterećenje od neželjenog". "Palanka je apsolutno jedinstvo bez razlika, monolit tvrdo ukorijenjenih istina, njoj stilska raznorodnost zvuči kao muzika samog pakla". U takvom svijetu, sloboda je opasnost. "Svakoj ograničenosti, zbog prestravljenosti pred svijetom, sloboda je teška kao tumor. Radomir Konstantinović borac je protiv tog straha", reći će Vladimir Marović.

"Ovaj esej ima prijeloman karakter", napisao je o toj knjizi Predrag Matvejević. "Konstantinovićev glas čuva uvijek svoja obilježja. Neobazriv i neopoziv, bez koncesija ili preduvjerenja, to je apel nemirne savjesti: nemira u savjesti koji obično želimo odagnati. Naše palanke će naći priliku da mu se revanširaju čak i ako ga, prigodno i privremeno, budu morale hvaliti. Znamo kakav je njihov revanš". I ta je tvrdnja bila anticipacija: ovdašnja se palanka svojemu umnom susjedu "revanširala" tako što mu je, početkom devedesetih, opustošena i oteta kuća u Rovinju, da se cijela ta pljačka u godinama koje su uslijedile "zakonski" i "legalistički" - na osnovu krivotvorina - "ispegla" i "legalizira". I nije pritom jasno što je Konstantinoviću pritom bilo teže: što su mu oteli kuću, ili mu uništili sačuvana pisma Samuela Becketta, razbacavši ih, infernalno simbolično, pustim uličicama Rovinja. Bilo je to vrijeme - početak devedesetih - koje smo, tada, smatrali ludačkim atavizmom devetnaestog stoljeća; danas, gotovo tri desetljeća kasnije, pokazuje se da je šovinistički val iz Srbije i bivše Jugoslavije bio jedina istinska avangarda današnjega svijeta, kojega, na sve četiri strane, politike identiteta doslovno razdiru. Stiglo je, čini se, vrijeme za novo čitanje "Filosofije palanke": kao Konstantinovićeve dijagnoze suvremene globalne bolesti opsjednutosti identitetom.

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment