NASLOVNA
- AKTUELNOSTI -

AKTUELNOSTI

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

INFO   :::  Naslovna - Aktuelnosti > Aktuelnosti arhiva - STRANA 2 > Dežurni istomišljenik

 

 

Balkanska raskršća: Kako intelektualci vide budućnost regiona

Dežurni istomišljenik

Da su, kad je Milorad Vučelić krenuo na svoj mukotrpni put ljevičara, koji će se zapatiti na Dedinju, u modi bile vizit karte, na ,,naslovnoj“ bi sigurno pisalo – ,,Milorad Vučelić, Jugosloven i mladi jurišnik Saveza komunista“, a na poleđini, nešto bleđim slovima – ,,Milorad Vučelić - disident“. Na naslovnoj bi pismo bilo latinično, na poleđini – ćirilica

 

Autor: Slaviša Lekić

11. maj 2020, Pobjeda

 

 

Kad bi Aleksandar Vučić zatražio konja da projaše Beogradom, istog trena bi se pod njegovim prozorom stvorio nepregledni niz olinjalih kopitara u ljudskom obliku; jedino bi Milorad Vučelić došao osedlan.

I ne bi mu bilo prvi put da posluži nečemu sličnom.

Nikad svoj, tačnije - večito tuđ ali u korist sopstvenog džepa, ovaj unikatni kameleon (Sivac, zadnja pošta Crvenka, 1948) oduvek je bio u prvim borbenim redovima kada se trebalo izboriti za sopstveni deo tela gde leđa prestaju da nose svoje časno ime; ,,drajver“ na slepo, ako treba, koji i pored srušenih saobraćajnih znaka i ugašenih semafora, uvek bezbedno prvi stiže na cilj, a onda, bogatiji, nastavlja dalje; večiti istomišljenik svake političke elite na vlasti, koji se nepogrešivo i toplo preporučivao nastupajućoj.

 

 

OD LJEVIČARA DO JURIŠNIKA

 

Da su, kad je Vučela krenuo na svoj mukotrpni put levičara, koji će se zapatiti na Dedinju, u modi bile vizit karte, na ,,naslovnoj“ bi sigurno pisalo – ,,Milorad Vučelić, Jugosloven i mladi jurišnik Saveza komunista“, a na poleđini, nešto bleđim slovima – ,,Milorad Vučelić - disident“. Na naslovnoj bi pismo bilo latinično, na poleđini - ćirilica.

Član Saveza komunista Jugoslavije postao je sa devetnaest godina. Dva puta je izbacivan, ali se vraćao ne kroz prozor, već na velika vrata. Pre nego je izbledeli džins, cokule i ,,vijetnamku“ zamenio ,,armani“ odelima, taj endemski levičar zaljubljen u Če Gevaru odrekao se Tita.

Svoju intelektualnu karijeru počeo je da gradi na temelju poznanstva sa važnim ljudima: od Veljka Milatovića, do Marka Nikezića i Latinke Perović, da bi se, izvanredne anticipacije, na vreme odmakao od ,,disidentske elite“, što nije moglo proći nezapaženo i nenagrađeno: prepoznavši u njemu intelektualca opšte prakse, preporučen je, umesto Stipe Šuvara, za sekretara Studentskog kulturnog centra.

Posle tri čudna požara u SKC-u, u kojima je gorela finansijska dokumentacija, Stane Dolanc, ministar unutrašnjih poslova SFRJ, poručio je da je ,,Vučeliću od svih naprednih ideja preostala još samo ova o samopožaru“.

Tokom sedamdesetih, Vučelić je bio urednik Studenta, urednik Književnih novina i Književne reči i sekretar časopisa Ideje.

Od oca, načelnika Udbe u Subotici, nasledio je istraživački njuh i nepogrešivi osećaj za nepatriotizam, koji je vešto raskrinkavao.

Prvi se setio i ,,pokopao“ knjigu ,,Stranački pluralizam ili monizam“ Vojislava Koštunice i Koste Čavoškog. U onim vunenim vremenima, nedugo posle smrti Josipa Broza, tražio je hapšenje pesnika Gojka Đoga zbog verbalnog delikta. Nije dugo prošlo, a Vučela je - navika je čudna rabota! - preveslao na drugu obalu: tražio je orden za Đoga. Ima indicija da je taj Vučelićev preokret stacioniran u pozne osamdesete, kada je Đogo, kao predsednik Udruženja Srba iz BiH u Srbiji, imao prijateljski savet za Radovana Karadžića: „Gore, severno od Dubrovačke reke, to treba sve pobiti.“ (izvor: Marko Vešović).

Komedijant slučaj namestiće da Vučelić, tri decenije kasnije, čoveku čije je hapšenje onomad zagovarao, uruči nagradu ,,Pečat vremena“, najveće priznanje časopisa čiji je ponosni vlasnik.

 

 

SLOBIN MINISTAR

 

Večito sa Aleksandrom Tijanićem u borbi za naklonost onog ko je trenutno na vlasti, Vučelić je tih godina redovno bio na korak dva ispred. Neutešni Tijanić je, zauzvrat, odnosio pobede u javnim ,,polemikama“. Svojevremeno je napisao da Slobodan Milošević i Vesna Zmijanac imaju nešto zajedničko, mada to nevešto kriju - Ivana Stambolića, tadašnjeg gospodara Srbije. Sudbina je htela da Sloba i Vesna uskoro počnu da dele - Milorada Vučelića. Kad su ga smenili, sreća se osmehnula i Tijaniću: njega su delili Sloba i Mira, i to kao najumniju srpsku glavu uz skute vlasti.

Kažu da je Tijanić prihvatio mesto Slobinog ministra zato što Vučelić još samo to nije bio u Srbiji (Vučela je bio ministar informisanja u Vladi SAO Hercegovina, kojom je upravljao Božidar Vučurević).

Bio je umetnički direktor Zvezdara teatra, umetnički direktor Grada teatra u Budvi, urednik kulturne rubrike NIN-a…!

Početkom devedesetih, iz srca mu je isparilo jugoslovenstvo, a iz duše ,,crnogorstvo“: ,,Srbin sam postao teško i bolno. Ja nisam Srbin iz muda. Moje srpstvo je izazvano“, reći će na čistoj ekavici Tamari Nikčević za magazin Playboy.

Komunista i ateista (,,Veoma sam poštovao crkvu“), krsnu slavu, Svetog Jovana, počeo je da slavi 1991. godine: ,,Na prvoj slavi koju sam slavio, gosti su bili Radovan Karadžić, Brana Crnčević i Dobrica Ćosić“.

Jednog Jovandana, usred devedesetih, za sofrom je spojio Branu Crnčevića, Zorana Đindića, Jovicu Stanišića i Slobinog prvog policajca - Radovana Stojčića Badžu.

Početkom devedesetih, bio je šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije u republičkom parlamentu. Umesto po poslaničkoj retorici, u anale Skupštine Srbije ući će kao osoba koju je Tomislav Nikolić, tada potpredsednik radikala, za govornicom nazvao „mucavim tucačem kafanskih pevačica“.

 

 

TVORAC BASTILJE

 

Tih tragičnih godina, najpre je uveo RT Vojvodinu, a onda i Miloševićev RTS (od 1992. do 1995.) u najmračniji period u istoriji nacionalne televizije, koja je iznjedrila Milijanu Baletić, Ratka Dmitrovića, Miodraga Komrakova, Krstu Bjelića, Milu Štulu, Spomenku Jović, Stefana Grubača & comp.

Frazu da reči lete brže od metaka Vučela je pretočio u realnost. Predvodio je poduži spisak onih novinara/urednika/direktora koji su se ogrešili o profesiju i plašili se svega sem sramote. Pod njim je huškačko novinarstvo, koje je već bilo pustilo korene u Srbiji, kulminiralo do te mere da je govor mržnje u javnom životu postao podrazumevajući oblik javnog i političkog izraza.

Nikad zbog toga nije odgovarao.

Bio je rado viđen gost u Tolstojevoj 33, a onda je, iznebuha, Mira Marković jednog dana sklonila tanjir ispred njega i tako ga trajno odbila od Slobine trpeze.

Kad je 1995. prvi put došao u sukob sa SPS-Slobom, objasnio je da je razlog – višak patriotskih osećanja. U RTS-u je smenjen jer je postdejtonska era podrazumevala kresanje krila jastrebovima poput njega.

Ugledni beogradski nedeljnik, onaj u kome je nekada Vučelić radio, slučajno ili namerno, štampao je aber da su se iste noći kad je, posle trijumfalnog povratka iz Dejtona, Milošević posmenjivao najratobornije (potpredsednike Boru Jovića i Mihaila Markovića i o istom trošku, kao mačke sa jebišta, rasterao Radovana Pankova, Slobodana Jovanovića i Milorada Vučelića), na tajnom sastanku okupili Dobrica Ćosić, Mihailo Marković, Borisav Jović, Brana Crnčević, Milorad Vučelić planirajući osnivanje nove stranke. Kažu da je žurku nenajavljenim upadom pokvario Jovica Stanišić, prvi čovek Slobine tajne policije i Vučelićev prijatelj. NIN je informaciju objavio uz opasku da ,,Služba očigledno pokušava da opravda svoje postojanje“.

Pametan kakav je, brzo je shvatio da će se Slobi najviše približiti ako se udalji i ne zapomaže, pa je na pitanja zašto je eliminisan, pomirljivo odgovorio: ,,Iz SPS se uklanja voljom njenog predsednika i ostalih organa stranke. To su pretpostavke koje mogu biti interesantne hroničarima. Smešna je ova naša vrsta novinarstva koja stalno nešto istražuje“.

 

 

KAD SE ĆUTANJE ISPLATI

 

Ćutanje mu se isplatilo: nastojeći da, posle protesta 1996/97. godine, uzdigne oslabljeni SPS, da ponovo uspostavi kakav-takav kontakt sa Milom Đukanovićem i Svetozarom Marovićem - kojima je češće gledao u potiljak nego u oči - te da drži pod kontrolom otvoreni sukob Danice Drašković i Zorana Đinđića (kao odgovor na tajni susret Vuka Draškovića sa Nikolom Šainovićem, Vučelić je organizovao sastanak Đinđića sa Miloševićem), Slobodan Milošević ponovo je potegao za šarmom Milorada Vučelića, koji je u to vreme bio na vezi sa svima njima.

Plus sa Biljanom Plavšić, Dobricom Ćosićem i Momčilom Krajišnikom. Na prijemu kod Zorana Lilića, predsednika SR Jugoslavije, te 1997. Vučela je, u fraku, sa polucilindrom na glavi i belim rukavicama, celo veče obigravao oko Svetozara Marovića i Mila Đukanovića. Oku pažljivog posmatrača nije promakao trenutak kada je, sa čašom u desnoj i rukavom Mila Đukanovića u levoj ruci, stigao do Slobodana Miloševića, a onda se snishodljivo udaljio.

Đukanović je posle objasnio da je to bilo kurtoazno pozdravljanje. Svedoci tvrde da je razgovor Đukanovića i Miloševića bio prilično hladan i nategnut, a analitičari da je pravi sukob Mila Đukanovića i Momira Bulatovića usledio baš posle te noći.

Ako je verovati hroničarima crvenih i crnih tajni iz kobnih devedestih, izgleda da je Milo Đukanović zakucao poslednji ekser u SPS kovčeg Milorada Vučelića. Naime, nedugo posle promašaja na Lilićevom koktelu, Vučela je, bez najave i crnogorskoj kontroli leta, ali i Đukanoviću - što se učinilo važnijim - sleteo na podgorički aerodrom sa najjačom SPS postavom i agendom koja je, pored ostalog, sadržala promenu saveznog Ustava i jačanje ingerencija predsednika SRJ Slobodana Miloševića.

 

 

CRNOGORSKI PROBLEM

 

Na drugom tasu ponude bilo je skidanje Momira Bulatovića s vrata dvojcu Đukanović-Marović: Momir je bio spreman da na Slobin nagovor ode u diplomatiju. Na kraju, Vučela se u Beograd vratio neobavljena posla i već aprila 1997, nepunih godinu i po posle rehabilitacije, smenjen - zbog nerada.

Pad Miloševićevog režima (5. oktobar 2000) Milorada Vučelića je iz Crne Gore vratio u srpsku prestonicu gotovo kao borca protiv svrgnutog režima koji ,,više ne mora da brine za svoj život“.

,,Milošević i SPS su proglasili izbore borbom na život i smrt nacije. I na takvim izborima Slobodan Milošević je poražen. On je tako postavio situaciju da gubitak na izborima predstavlja ujedno i njegov politički kraj“, rekao je Vučelić, dodajući da su izbori u septembru bili ,,izbori koji su se odvijali na platformi koja je takođe pobeđena, na platformi koja nije tuđa samo Socijalističkoj partiji, već je tuđa zdravom razumu. To je antievropska platforma autohtonog razvoja - da se možemo razvijati i bez strane pomoći i kredita u sankcijama, i to džinovskim rastom, i da ćemo sve svojim rukama moći sami obnoviti; i platforma isključivosti - da ćemo sve koji misle drukčije zvati slugama, izdajnicima, plaćenicima NATO-a...“

Osnovao je Demokratsku socijalističku stranku: brana očekivanoj navali u članstvo nove em demokratske, em socijalističke stranke, bilo je moralno čistunstvo kojem je Vučelić stremio i beskompromisno insistiranje na besprekornoj prošlosti. Pokušao je posle toga da u partiji nasledi Miloševića, ali je bio poražen na kongresu SPS od Ivice Dačića. Pokrenuo je nedeljnik Pečat, platformu za lansiranje nacionalističko-socijalističkih iliti socijalističko-nacionalističkih idejica, šta god da je to.

U međuvremenu je, bez da su se mirili, ispratio Miloševića u Hag.

 

 

,,SABLJA“ I VUČELA

 

Tokom akcije ,,Sablja“, posle ubistva Zorana Đinđića, u pritvoru je proveo18 dana. U znak protesta, stupio je u štrajk glađu. Ispitivali su ga, pričao je, o njegovim vezama sa pripadnicima JSO i članovima Zemunskog klana, onima koji su naknadno pravosnažno osuđeni za atentat na premijera Srbije.

Slobodan Milošević ga je pozvao telefonom četiri dana po izlasku iz Centralnog zatvora.

,,Bio je potresen kao i ja“, svedoči Vučela.

Kao deo novog rukovodstva SPS-a, koje nije bilo po želji Miloševića, prisustvovao je suđenju nekadašnjem predsedniku Srbije i SRJ u Hagu. U julu 2003, NIN je doneo potresno svedočanstvo Vučelićeve posete Ševeningenu.

,,Milorad Vučelić, potpredsednik Glavnog odbora Socijalističke partije Srbije, vratio se iz Haga ranjene duše. U desetak minuta, na tridesetak kvadrata pritvora u Ševeningenu, video je mnoge svoje drugare i poznanike - Slobodana Miloševića, Momčila Krajišnika (vraćao se sa rekreacije), Jovicu Stanišića, Frenka Simatovića, Vojislava Šešelja, Veselina Šljivančanina... Sa mnogima se zagrlio, poljubio, sa nekima pustio suzu“, piše novinar NIN-a.

,,Susreti sa Momom, Jovicom i Frenkijem bili su potresni, puni emocija. Bilo je jasno da je taj Hag hapšenje naroda, hapšenje duše naroda. Ti su ljudi nedužni“, svedočio je bivši direktor RTS-a u intervjuu novinaru NIN-a Draganu Bujoševiću, budućem direktoru RTS-a.

U intervjuu za Insajder 2005, Vladimir Beba Popović, bivši šef Biroa za komunikacije u vladi Zorana Đinđića i bivši prijatelj ubijenog premijera, javnost je šokirao pričom da je nekadašnji šef DB-a Jovica Stanišić u jednom neformalnom razgovoru sa Đinđićem ,,otkrio da je Milorad Vučelić ukrao novac“ ni manje ni više – od Državne bezbednosti. Navodno, to je bio novac tajne službe, namenjen za nabavku helikoptera i druge opreme; transferovan je preko računa neke od Vučelićevih firmi i završio u Vučelinom džepu.

,,Mesec ili dva pošto je Zoran postao predsednik Vlade, Jovica mu je na jednom od tih sastanaka rekao, ja sam bio isto prisutan, da bi Zoran nešto morao da uradi po pitanju oduzimanja novca od Milorada Vučelića, koji je pokrao nekih 40 miliona maraka od Državne bezbednosti“, ispričao je Popović.

Iako je Tužilaštvo najavilo istragu, ceo slučaj završen je javnim optužbama, tačnije Popovićevom prepričavanju Stanišićevih reči i Vučelićevom negiranju. Vučelić, zanimljivo, nikad nije tužio Popovića.

 

 

,,GROBARI I KLANOVI“

 

Kad su ga optužili za šverc duvana sa Stankom Subotićem Canetom i Mihaljom Kertesom, Vučelić se hvalio da je Subotića upoznao preko Mila Đukanovića, dodajući da su sve optužbe protiv njega odbačene. Istraživački novinari TV B92 još su 2007. godine utvrdili da Vučelić nikad nije ni bio obuhvaćen tužilačkom istragom, pa je samim tim sudski epilog – nemoguć!

U beogradskoj čaršiji nije ostalo nezapaženo Vučelićevo ,,spontano“ prisustvo sahrani Aleksandra Stankovića, jednog od vođa navijača Partizana, ubijenog kriminalca koga su povezivali sa čuvenim ,,kavačkim“ klanom.

,,On je navijač Partizana, mi nemamo personalne kartone navijača… Mi nismo zavod za sprovođenje krivičnih sankcija“, pravdao se Vučelić.

Fudbaleri i košarkaši Partizana su na teren izašli u majicama sa likom ubijenog Stankovića; spontano, tako je rečeno. Nekoliko dana kasnije, posle dva neuspešna pokušaja, za predsednika Partizana izabran je Milorad Vučelić: Skupštini su prisustvovala 33 od 65 delegata (jedan više za kvorum), među njima i navijači koji su podržali Vučelića. Spontano.

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment