NASLOVNA
- AKTUELNOSTI -

AKTUELNOSTI

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

INFO   :::  Naslovna - Aktuelnosti > Aktuelnosti arhiva - STRANA 2 > Nasilni ekstremizam vlasti

 

Nasilni ekstremizam vlasti

Izabela Kisić

25. maj 2020.

 

 

Intervncija vojske u izbegličkim kampovima i najava da će biti ograđeni “žilet-žicom” protivna je međunarodnim standardima, prema kojima svako ograničavanje ljudskih prava i osnovnih sloboda mora biti proporcionalno realnoj opasnosti po bezbednost stanovništva. Masovna kršenja ljudskih prava ili diskriminacija društvenih grupa, kad iza njih stoji država definišu se kao nasilni ekstremizam, što je i ovde slučaj.

Predsednik Aleksandar Vučić je u vezi s navodnim problemima koje stvaraju migranti i sam potvrdio da je reč o minornim krivičnim delima “sitnim krađama i neovlašćenim upadima na posede”, kao i da su ti “ljudi gladni, upadaju po njivama i štalama, ali nema drame". Njegova izjava je u kontradikciji sa neproporcionalnim raspoređivanjem vojske oko izbegličkih kampova.

Nasilje inspirisano ideologijom nije ekskluzivno vezano za ekstremističke nevladine orgnizacije, grupe i pojedince, i svakako ukazuje na vezu tih organizacija i države. Jer, na delu je slogan narodnih patrola „Migrantima ograda, građanima sloboda" iz februara ove godine.

Vladin Komesarijat za izbeglice navodi u svom u saopštenju od 16. maja, “da se vojska u Šidu raspoređuje iz predostrožnosti, te da tamo nije bilo većih incidenata”. I direktor Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila kaže da je nejasno zbog čega se Vojska Srbije bavi obezbeđivanjem centara za azil i prihvatnih centara za migrante, jer ona za to nema ovlašćenja. I nezavisni mediji preneli su izjave meštana Šida, koje svedoče da nije bilo problema s migrantima.

Izbeglice su trenutno jedna od najugroženijih grupa u Srbiji. Reč je o mladim ženama, muškarcima i deci. Došli su traumatizovani, siromašni su, a njihova budućnost je neizvesna. Pri tome, oni su muslimani u zemlji gde islamofobija i mržnja prema muslimanima predstavlja dominantnu orijentaciju gotovo četiri decenije. Najveća socijalna distanca u Srbiji, izražena je prema izbeglicama sa Bliskog istoka, što pokazuje i prošlogodišnje istraživanje Kancelarije poverenice za ravnopravnost.

Tokom vanrednog stanja država i građani su manifestovali potpuno odstustvo empatije i solidarnosti sa izbeglicama. Izveštaji nevladinih organizacija pokazuju da su izbeglički kampovi prenatrpani i da su mogućnosti za fizičku distancu male. Takođe ukazuju i na to da su izbeglice koje su sa urednim dozvolama boravile u hostelima, protivno njihovoj volji, premeštene u kolektivne centre. Život u njima sveden je na puko preživljavanje, na zadovoljenje osnovnih fizioloških potreba. Više od dva meseca izbeglice su živele u poptunom karantinu i zastrašujućoj rutini.

Urušavanje ljudskih prava u Srbiji i nepostojanje nezavisnih institucija dodatno otežava položaj izbeglica, što ostavlja prostor samovolji i bahatosti vlasti prema najugroženijim grupama.

Kad je reč o odnosu prema izbeglicama sprega između vlasti i desničarskih grupa i njihovo sinhronizovano delovanje više je nego očigledna.

Tokom februara, “narodne patrole” presretale su migrante po beogradskim ulicama, deleći im preteće letke o zabrani kretanja tokom noći. Leci su poručivaliI da će „odgovor biti žestok i da neće proći nekažnjeno", ukoliko ne poštuju „njihova pravila" i nastave sa navodnim „migrantskim nasiljem".

Muškarci sa četničkim obeležjima nedavno su u Šidu napali humanitarnu grupu No name kichen, koja pomaže izbeglicama. Grupa je optužena za incident i morala je da napusti Srbiju.

Intervencija državnih organa kad je reč o nasilju desničarskih grupa, završava se na rečenici “policija je obavestila tužilaštvo”. Do sada nema nijedne informacije ni o jednom uspešno završenom procesu protiv nekog desničarskog ekstremiste.

Filip Radovanović je nedavno uleteo kolima u izbeglički kamp u Obrenovcu koga su “čuvali” vojnici. Ovo je slučaj za koji je više nego jasno da je zločin iz mržnje, ako ne i teže krivično delo, budući da je uzvikivao parole protiv muslimana i da počinilac ima istoriju nasilnog ponašanja.

Iza odbrane Radovanovića stoji grupa Levijatan čiji je on član. Grupa je poznata i po maltretiranju Roma i upadima u njihova naselja pod maskom “zaštite životinja”. Samo nekoliko sedmica ranije, vođa Levijatana Pavle Bihali je tvrdio da imaju direktnu vezu s Upravom kriminalističke policije, te da brzo mogu prijaviti zlostavljanje životinja, napade, silovanja. U vreme vanrednog stanja su, kako kaže Bihali, dobili dozvolu da isti broj telefona koriste, kako bi obaveštavali policiju o onima koji šire paniku na društvenim mrežama.

Jedna od antimigrantskih Facebook stranica “Pokret za slobodu i nezavisnost” ima gotovo 30.000 pratilaca koji odboravaju njen sadržaj. Profesionalni online mediji već duže vreme upozoravaju na širenje lažnih vesti o migrantima. Jednu od tvrdnji desničarskih grupa da migranti “napadaju naše žene” demantuju i podaci Ministarstva unutrašnjih poslova. Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je, uoči nacionalnog Dana sećanja na žene žrtve nasilja, da je od početka 2020, više od 620 nasilnika uhapšeno i izrečeno više od 3200 hitnih mera udaljenja iz stana i oko 6800 mera zabrane učiniocu da prilazi žrtvi. Reč je o ovdašnjim nasilnicima!

Nevladine organizacije se već godinama zalažu za vođenje statistike o zločinima počinjenim iz mržnje. Desni ekstremizam za Vladu Srbije ne postoji kao problem. Iako desničarske grupe, već decenijama deluju u Srbiji i u regionu, taj problem se marginalno pominje u vladinoj Strategiji za borbu protiv terorizma, koja ukljulčuje i prevenciju ekstremizma. U parlamentarnoj raspravi o strategiji bezbednosti, na pitanje jednog parlamentarca zašto se u njoj govori samo o islamskom radikalizmu, ministar odbrane Aleksandar Vulin je odgovorio da nije zabeležen slučaj da postoji organizovana teroristička pravoslavna grupa koja će uraditi nešto loše i da nijedan pravoslavac nije ušao u džamiju i digao se u vazduh vičući "za Boga i Isusa".

Helsinški odbor, ali i druge organizacije, već decenijama upozoravaju na povezanost klerikalnih krugova Srpske pravoslavne crkve i desničarskih organizacija. Većina desničarskih organizacija tvrdi da brani nacionalne vrednosti, pravoslavlje, tradiciju srpskog naroda i srpske porodice.

Srbijom se šire vesti da će je naseliti 400.000 izbeglica sa Bliskog istoka. Slično je bilo i tokom osamdesetih godina prošlog veka kad su srpski intelektualci obmanjivali građane da je Jugoslavija “zelena tranverzala” preko koje će islam osvojiti Evropu. Bio je to deo propagandnih priprema za rat u Bosni i Hercegovini, etničko čišćenje i genocid nad muslimanima. Sandžački mulsimani su tokom devedesetih bili diskriminisani, hapšeni, ubijani i izloženi torturi za koju nikada niko nije odgovaro.

Odnos prema izbeglicama u Srbiji je izraženi rasizam i islamofobija koja je u funkciji, između ostalog, predizborne kampanje. U to se savršeno uklapa i najnoviji arhaični govor predsednika Vučića (u kontekstu Crne Gore) u kome se ističe ugroženost srpskog naroda, teza koja je devedesetih korišćenja za ratove u Hrvatskoj, BiH i na Kosovu.

Odnos prema izbeglicama trebalo bi sagledavati i u širem kontekstu, posebno sve češćim susretima Vučića sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom koji je prvi u Evropi na granici podigao ogradu od “žilet-žice”. Prema međunarodnim ugovorima izbeglicama se mora obezbediti dostojanstven život i sloboda kretanja. Sve češćio incidenti svedoče da se principi međunarodnog liberalnog poretka sve češće dovode u pitanje. U polarizovanoj atmosferi u Srbiji, “žilet-žica i raspoređivanje vojske, može samo da izazove masovnije nasilje prema izbeglicama.

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment