NASLOVNA
- AKTUELNOSTI -

AKTUELNOSTI

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

INFO   :::  Naslovna - Aktuelnosti > Aktuelnosti arhiva - STRANA 2 > Dejvid Filips: Srbiju proglasiti za odmetničku zemlju...

 

Dejvid Filips: Srbiju proglasiti za odmetničku zemlju ako ne prizna Kosovo

Ako Srbija bude nepopustljiva, EU treba da normalizuje odnose sa Kosovom, uključujući priznanje i druge benefite, piše nekadašnji savetnik Ričarda Holbruka

 

Dejvid Filips

5. avgust 2020, Stanje stvari

 

 

Dijalog Beograda i Prištine nedavno je nastavljen nakon pauze od 20 meseci. Uspešni pregovori moraju biti u vezi sa poznavanjem interesa obe strane kao osnova za kompromis.

Znamo šta Kosovo želi. Premijer Avdulah Hoti insistira na tome da Srbija prizna Kosovo kao nezavisnu i suverenu državu unutar njegovih trenutnih granica, a da se Kosovo pridruži međunarodnim organizacijama poput Ujedinjenih nacija.

Omogućavanje vlasnicima kosovskih pasoša da putuju bez viza bilo bi važna mera za izgradnju poverenja i stvorilo bi pozitivnu atmosferu za pregovore.

Šta Srbija želi je manje jasno.

Do sada su napori počivali na pretpostavci da će Srbija normalizovati odnose sa Kosovom u zamenu za članstvo u EU.

Iako nejasno, „poglavlje 35“ u osnovi uslovljava težnje Srbije ka EU.

Svaki veliki korak – od sticanja statusa kandidata, preko pokretanja pregovora, do otvaranja poglavlja za pregovore – zahteva poštovanje Poglavlja 35.

Prema istraživanju Biroa sa društvena istraživanja (BIRODI), skoro polovina Srba podržava članstvo u EU.

Još veći broj traži zaposlenje i pristup evropskim tržištima. Na EU otpada 63 procenta ukupne trgovine Srbije.

Predsednik Aleksandar Vučić javno podržava ulazak Srbije u EU, ali – da li zaista želi da Srbija uđe u EU?

Vučić želi da ima svoju tortu i da je sam pojede.

 

 

Dvostruka igra Srbije

 

Srbija igra dvostruku igru. Koristi EU za finansiranje borbe protiv korona virusa i [sredstva preko] Instrumenta za pretpristupnu pomoć.

U isto vreme, Srbija se priklonila Rusiji i Kini, koristeći ih protiv Zapada da bi izvlačila preferencijalne uslove sa svih strana.

Srbija i Rusija trube o svom zajedničkom slavenskom i pravoslavnom nasleđu, istovremeno šireći saradnju u ekonomskom i bezbednosnom sektoru.

Srbija je ignorisala upozorenja EU, potpisavši sporazum o slobodnoj trgovini sa ruskom Evroazijskom ekonomskom unijom (EEU). Gaspromov gasovod Turski tok počeo je izgradnju kroz Srbiju 2019.

Naftna industrija Srbije, najveća naftna kompanija u Srbiji, u Gaspromovom je većinskom vlasništvu.

Bezbednosna saradnja se takođe širi.

Srbija kupuje oružje od Rusije, uključujući borbene avione MiG-29, helikoptere i tenkove.

Rusija je tokom zajedničke vojne vežbe Slavenski štit 2019, u Srbiji bila rasporedila PVO-rakete S-400.

Srbija je domaćin ruskoj obaveštajnoj bazi u Nišu, koja se maskira kao humanitarni i vatrogasni centar.

Srbiju takođe preferira Kinu, pa Beograd učestvuje u inicijativi „Pojas i put“.

Kina je do danas obezbedila Srbiji 1,5 milijardi dolara [1,3 milijarde evra] zajmova i više od 500 miliona dolara investicija, uključujući kapital za proizvodnju u čeličani u Smederevu i postrojenjima za rudarstvo i topljenje bakra Bor. Beograd je imao koristi od kineske pomoći povodom kovid-19 u medicinskoj opremi, uključujući respiratore, maske i medicinske stručnjake iz Vuhana, gde se virus prvi put pojavio.

Vučić je takođe dvoličan u odnosima sa Kosovom. On je javno srdačan, dok privatno omalovažava Kosovo kao neuspešnu državu i središte organizovanog kriminala. Vučić se nada da će EU jednostavno odustati od uslovljavanja iz poglavlja 35, što će mu omogućiti da ide dalje sa kandidaturom Srbije, a da će ostaviti Kosovo na cedilu.

Da bi se to dogodilo, EU mora da previdi nedostatke Srbije u pogledu vladavine zakona, kao i sistematsko ugnjetavanje medija.

Kosovo mu je pomoglo neuspešnim upravljanjem.

Optužnica protiv predsednika Hašima Tačija za ratne zločine u beogradskom narativu se tumači kao dokaz da je Srbija žrtva, dok je Kosovo izvor nestabilnosti jer podriva regionalnu stabilnost i međunarodni poredak.

Srbija ne može sve imati. Ili će nastaviti ka članstvu u EU, što zahteva priznanje Kosova, što predviđa evroatlantske integracije, ili će nastaviti sa produbljivanjem veza sa antidemokratskim i antizapadnim zemljama kao što su Rusija i Kina.

Za nastavak pregovora trebalo bi odrediti posebne uslove.

Vučić se mora javno obavezati na posredovanje EU, znajući u potpunosti do čega će pregovori dovesti.

Ima mandat, pošto je 21. juna osvojio ogromnu parlamentarnu većinu.

I Srbija i Kosovo moraju da sprovedu svih 33 postojeća sporazuma, imajući u vidu da lavovski deo opstrukcije potiče iz Beograda.

I Srbija i Kosovo moraju da obelodane podatke o 1.500 ljudi koji su nestali u ratu. Većina nestalih su kosovski Albanci, tako da je veći teret na Beogradu.

 

 

Rokovi koncentrišu umove

 

Pregovori ne mogu imati neodređen rok trajanja. I Srbija i Kosovo moraju da prihvate rok.

Dvanaest meseci od nedavnog nastavka razgovora je razumno vreme za dogovor.

Dok ne postoji dogovor koji normalizuje odnose između Srbije i Kosova, pregovori EU i Srbije o kandidaturi Srbije trebalo bi da se obustave. EU treba da insistira na formuli: „Nema napretka – nema poglavlja.“

Ako Srbija bude nepopustljiva, EU treba da normalizuje odnose sa Kosovom, uključujući priznanje i druge benefite (za Prištinu).

Srbija je na raskrsnici. Ili će Kosovo priznati kao nezavisnu i suverenu državu, ili će biti isključena iz evroatlantskih struktura i ostati sama sa svojim antidemokratskim odmetničkim režimom.

 

Dejvid Filips, saradnik Bila Klintona i Ričarda Holbruka, u autorskom tekstu za EU Obzerver

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment