NASLOVNA
- AKTUELNOSTI -

AKTUELNOSTI

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

INFO   :::  Naslovna - Aktuelnosti > Aktuelnosti arhiva - STRANA 2 > Sonja Biserko: Raspad Jugoslavije je završen nakon...

 

Sonja Biserko: Raspad Jugoslavije je završen nakon što su Albanci proglasili nezavisnost 2008. godine

13. april 2021.

 

 

Ovih se dana ponovo aktueliziraju pitanja u vezi s raspadom Jugoslavije. Potvrđeno je da je predsjednik Slovenije Borut Pahor pitao članove Predsjedništva Bosne i Hercegovine da li je moguće mirno razdvajanje Bosne i Hercegovine, a prema nekim informacijama i unutar Evropske unije počinju cirkulirati ideje da bi tek prekrajanjem granica Bosne i Hercegovine, Crne Gore, a vjerovatno i Kosova, taj proces bio doveden do kraja.

Na pitanje da li je raspad Jugoslavije završen i da li bi eventualno novo prekrajanje granica moglo regiju odvesti u nove sukobe, Sonja Biserko odlučno tvrdi: “Raspad Jugoslavije je završen nakon što su Albanci proglasili nezavisnot 2008. godine!”

- Raspad Jugoslavije je završen nakon što su Albanci proglasili nezavisnot 2008. godine. Haška konferencija (1991), a kasnije i Badinterova komisija priznala je republičke granice kao državne odnosno međunarodne. Badinterova komisija u jednom od svojih 11 mišljena je odredila kriterije po kojim je svaka zemlja naslednica bivala priznavana nakon što su zadovoljile date uslove. Kosovo je također apliciralo za nezavisnost, ali Badinetrova komsija nije prihvatila tu aplikaciju. Zbog državne represije, Kosovo je kasnije dobilo nezavisnot koju je priznalo najveći broj zemalja sveta. Srbija nikada nije prihvatila novu realnost i čekala je na okolnosti koje bi omogućile realizaciju njenih teritorijalnih aspiracija ili Srpski svet. Tome su se priključili i drugi što se sada reflektuje u tzv. non-paper koji cirkuliše.

Podsećanja radi, balkanska arhitektura je nakon ratova građena po liberalnim principima sa ciljem da se sve zemlje priključe EU, NATO i Savjetu Evrope.

U međuvremnu je došlo do dubinskih promena na svetskoj sceni – podrivanje liberalnog međunarodnog poretka i jačanje iliberalnih aktera. Sve to se prelama i preko Balkana. To je značajno poremetilo proces pridruživanja EU i može se reći da su izgledi u tom pogledu veoma neizvesni. Do 2008. smatralo se da je Balkan u zapadnoj, pre svega, evropskoj interesnoj sferi, ali se situacija komplikovala. Osim toga, i lokalni akteri su tome doprineli, posebno u Srbiji. Pokazalo se da zapadni Balkan nema potencijal da ide u susret kriterijumima i vrednostima koje je EU postavila. Neizvesna evropska perspektiva okrenula je zapadni Balkan Rusiji i posebno Kini koja ulazi sa kapitalom bez posebnog uslovljavanja i uglavnom netransparentno.

Novi odnos snaga u regionu oslabio je mobilišuću i transformativnu ulogu EU što pogoduje regresivnim trendovima – nacionalizmu, populizmu i korupciji. U regionu se sada sudaruju liberalni i iliberalni koncept. Bez autentične želje da postane deo EU, region klizi u pravcu koji će uz prisustvo raznih aktera trajno biti nestabilan i bez izgleda za konsolidaciju i bez konstruktivnog mira.

Zato je svaka inicijativa o rekomponovanju Balkana pogubna po stabilnost jer svako menjanje granica nije moguće bez nasilja. Mi živimo negativni mir jer se nisu stekle pretpostavke za izgradnju pozitivnog mira i poverenja. Bez empatije, tolerancije i uvažavanja drugog, ali i bez društvenog dogovora o tome šta se događalo devedestih ne mogu se otvoriti vrata za budućnost.

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment