NASLOVNA
- AKTUELNOSTI -

AKTUELNOSTI

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

INFO   :::  Naslovna - Aktuelnosti > Aktuelnosti arhiva - STRANA 2 > Biserko: Beogradu je plan ujedinjenje svih Srba

 

 

Razgovor: Predsjednica Helsinškog odbora u Srbiji govori o „non pejperu“ i uticaju na stabilnost regiona

Biserko: Beogradu je plan ujedinjenje svih Srba

Ne treba izgubiti iz vida da je Vučić blizak sa Orbanom i generalno Višegradskom grupom, prije svega zbog vrijednosti koje dijele, ali i zbog toga što taj blok unutar EU zastupa na razne načine njegove interese. Bojim se da svi potcjenjuju potencijal za nasilje koje se krije iza takvih avantura – kaže Biserko

 

Autorka: Violeta Cvejić

19. april 2021, Pobjeda

 

 

Kada je riječ o Srbiji, ona je sigurno najzainteresovanija za rasplet koji predlaže slovenački ,,non pejper“ jer je, u krajnjoj liniji, vodila nekoliko ratova kako bi ostvarila svoje teritorijalne aspiracije. I to uprkos činjenici da je međunarodna zajednica priznala unutrašnje granice Jugoslavije kao međunarodne. Kosovo je priznato zbog državnog terora, ljudska prava su dobila primat nad suverenitetom – kaže u razgovoru za Pobjedu Sonja Biserko, predsjednica Helsinškog odbora u Srbiji. Ističe da to ne znači da nema i drugih pretendenata izvan našeg regiona kao što su Mađarska, Bugarska i Grčka.

 

POBJEDA: Čuli smo iz medija da Slovenci predlažu ,,non pejper“ o državama na Balkanu, što bi značilo pravljenje novih granica pod obrazloženjem da je BiH nefunkcionalna. Šta mislite, zašto vlasti u Srbiji nijesu osudile prekrajanje?

BISERKO: Bez obzira što Janša sada negira da je lansirao taj dokument, ipak se može zaključiti da je došao iz njegovog kabineta; još uvijek, međutim, ostaje otvoreno pitanje ko sve stoji iza te inicijative. Albanski premijer Edi Rama je na svom Tviteru objavio da mu je Janša pokazao taj dokument. Timoti Les je promptno pozitivno reagovao, a inače je prvi pisao o potrebi rekompozicije Balkana, još 2016. Bio je britanski konzul u Banjaluci i valjda su mu tamo pomogli da razumije Balkan i „srpsku stvar“. On je pohvalio taj slovenački dokument kao važan i konstruktivan napor da se prevaziđe problem stagnacije na Balkanu i njegovog postojanog izlaska iz orbite Zapada. Smatra da, ukoliko se Evropljani i Amerikanci ozbiljno ne angažuju u vezi sa pitanjem kako okončati aktuelnu fazu u balkanskoj politici i ne nametnu reorganizaciju regiona u skladu sa željama većine, do konačne reorganizacije će doći na drugi način, moguće haotično, budući da će lokalni akteri biti primorani da gurnu region u krizu kako bi ostvarili svoje ciljeve.

Može se uočiti pravilnost u slučaju kad razni predlozi ove vrste počnu da cirkulišu i to je obično povezano sa nedovoljnim angažmanom SAD i EU u regionu. Taj papir uzburkao je ne samo region nego i EU. Bitno je podsjetiti na to da međunarodni liberalni poredak, koji je dominirao od Drugog svjetskog rata, sad ima nesporno jaku opoziciju ne samo u raznim autoritarnim režimima već i unutar starih demokratija. U samoj EU sve je veći jaz upravo na tim linijama. Dakle, taj papir odslikava aktuelni evropski kontekst.

Kada je riječ o Srbiji, ona je sigurno najzainteresovanija za takav rasplet jer je, u krajnjoj liniji, vodila nekoliko ratova kako bi ostvarila svoje teritorijalne aspiracije. I to uprkos činjenici da je međunarodna zajednica priznala unutrašnje granice Jugoslavije kao međunarodne. Kosovo je priznato zbog državnog terora, ljudska prava su dobila primat nad suverenitetom. To ne znači da nema i drugih pretendenata izvan našeg regiona. Tu su, svakako, Mađarska, Bugarska, Grčka... Mijenjanje granica na Balkanu neminovno bi Evropu uvuklo u novi vrtlog koji bi mnogima odgovarao.

 

POBJEDA: Milorad Dodik već godinama prijeti da će Republika Srpska izaći iz BiH federacije. Koliko ovaj slovenački prijedlog njemu ide u prilog i da li se Janez Janša, premijer Slovenije, nešto dogovorio sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o tom dokumentu?

BISERKO: Naravno da o tome možemo samo nagađati. Ali se logično može zaključiti da je Srbija zainteresovana za taj predlog. Vučić nema razloga da komentariše taj dokument jer mu ide na ruku. To vjerovatno odgovara i opoziciji. Zabrinjavajuće je što list kao Danas stalno daje prostor Timoti Lesu da svojim tekstovima održava i hrabri aspiracije Beograda. Dodik je samo eksponent ,,srpskog sveta“, kao i skoro svi članovi srpske vlade. Najradikalniji je Vulin koji je u svom tekstu, koji je nazvao testamentom, napisao da njegova generacija mora da završi posao ujedinjenja Srba. Ne treba izgubiti iz vida da je Vučić blizak sa Orbanom i generalno Višegradskom grupom, prije svega zbog vrijednosti koje dijele, ali i zbog toga što taj blok unutar EU zastupa na razne načine njegove interese. Bojim se da svi potcjenjuju potencijal za nasilje koje se krije iza takvih avantura.

 

Što otkriva „non pejper“

– U svakom slučaju dobro je što je papir izašao u javnost, jer je prinudio mnoge aktere da se izjasne - SAD i EU prije svega. Te podzemne struje koje su stalno prisutne mnogi ignorišu, što je neodgovorno, jer oni samo testiraju i čekaju momenat da zaskoče – kaže Biserko.

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment