NASLOVNA
- AKTUELNOSTI -

AKTUELNOSTI

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

INFO   :::  Naslovna - Aktuelnosti > Aktuelnosti arhiva - STRANA 2 > (Pod)sećanje na Dubrovnik 1991

 

(Pod)sećanje na Dubrovnik 1991

8. decembar 2021.

 

 

Povodom 30. godišnjice granatiranja Dubrovnika 6.12.1991, u okviru online kampanje obilježavanja mjesta i datuma stradanja u postjugoslavenskim ratovima, SENSE - Centar za tranzicijsku pravdu objavljuje video Dubrovnik 1991 - Spomenici na nišanu https://youtu.be/IMD21ki2XOk.

Video donosi svjedočanstva o razaranju historijske jezgre Starog grada pod zaštitom UNESCO-a, koje je - kako se navodi u presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) - predstavljalo napad ne samo na historiju i baštinu Hrvatske i regije, već i na kulturnu baštinu cijelog čovječanstva.

Petodnevna internetska kampanja Dubrovnik 1991 pokrenuta je 4. decembra/prosinca objavljivanjem videa o tome kako je MKSJ istražio, rekonstruirao i procesuirao namjerno uništavanje kulturnih i historijskih spomenika u ratovima vođenim devedesetih na ovim prostorima. U nastavku kampanje, koja traje do 8. decembra/prosinca, bit će predstavljena još tri videa s iskazima i presudama s dubrovačkih suđenja pred MKSJ. Pored toga, bit će postavljene i dvije online izložbe: fotografije Pave Urbana, koji je poginuo snimajući granatiranje dubrovačkog Starog grada 6.12.1991., kao i snimke posljedica granatiranja koje je tužilaštvo MKSJ-a uvelo kao dokaze na suđenjima Slobodanu Miloševiću, Pavlu Strugaru i Miodragu Jokiću.

Online kampanja se može pratiti na Facebook, YouTube i portalu SENSE Centra, Facebook i Twitter naloga Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, te društvenih mreža ostalih partnerskih organizacija: Documente – Zagreb; Inicijativa mladih za ljudska prava - Beograd; Akcije za ljudska prava – Podgorica; Fonda za humanitarno pravo – Beograd; Centra za građansko obrazovanje – Podgorica; Centra za demokratiju i tranzicijsku pravdu – Banja Luka; Muzeja crvene povijesti – Dubrovnik; Udruženja žrtava torture – Sarajevo; Historijskogi muzeja BiH – Sarajevo; Vojvođanskog građanskog centra – Novi Sad; Media Centra – Sarajevo; Centra za postkonfliktna istraživanja – Sarajevo; Memorijalnog Centra Srebrenica i Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije – Sarajevo.

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment