NASLOVNA
- AKTUELNOSTI -

AKTUELNOSTI

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

INFO   :::  Naslovna - Aktuelnosti > Aktuelnosti arhiva - STRANA 2 > Predstavljen godišnji izveštaj Helsinškog odbora...

 

Predstavljen godišnji izveštaj Helsinškog odbora: "Srbija: zarobljeno društvo"

30. jun 2023.

 

 

Srbija ne želi da se suoči sa prošlošću, ekstremne grupe su i dalje vrlo aktivne, a nacionalizam je dominantan, zaključeno je na predstavljanju godišnjeg izveštaja Helsinškog odbora, „Srbija: Zarobljeno društvo“, na konferenciji za novinare u Medija centru. O ljudskim pravima i slobodama govorili su autori izveštaja: Sonja Biserko, Izabela Kisić, Jelana Krstić i Toma Marković.

Izveštaj nudi uvide, u nadi da mogu biti platforma za širu i odgovornu društvenu debatu, neophodnu u ovom prelomnom trenutku. Ljudska prava u Srbiji su obesmišljena. Ne funkcionišu mehanizmi koji štite individualne i kolektivne slobode u javnom prostoru. Nivo medijskih sloboda, sloboda govora, poštovanje medijskih zakona i profesionalnih standarda – u konstantnom su padu od 2012.

Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora ocenila je, predstavljajući izveštaj da je nacionalizam jedina ideologija oko koje se vrti ceo politički život Srbije i da je ono što karakteriše kulturnu strategiju Srbije neka vrsta žrtvenog nacionalizma. Takav pristup opterećuje pristup prošlosti i prevazilaženje njenih tamnih stranica.

„Nakon pokušaja da se orijentiše ka reformama nakon 2000. godine Srbija se tokom poslednjih 10 godina kretala u pravcu autoritarnosti koja je sistematski razarala javno polje i sferu političke javnosti. Uspostavljen je autokratski sistem u kome su državne institucije uništene iznutra, mediji potlačeni, pravosuđe blokirano, a opozicija diskreditovana. To je obesmislilo svaku ideju o konceptu građanstva“, navela je Biserko.

Ukazala je i na stalno podizanje tenzija u odnosima sa susedima uz uvođenje maksime "srpski svet", za šta postoji podrška akademske zajednice, SPC, velikog dela opozicije, dela civilnog sektora i medija. Skrenula je pažnju i na odnos između političke elite i Srpske pravoslavne crkve.

Izabela Kisić, izvršna direktorka Helsinškog odbora, rekla je da je jedan od osnovnih generatora ekstremizma u Srbiji otvoreno kosovsko pitanje, koje aktuelna vlast ne želi da reši. „Vlast je uradila sve da pripremi javno mnjenje da se sporazum koji je nedavno prihvaćen u Ohridu - odbije", ocenjuje Kisić.

Ona podseća da su se desničarske grupe pojavile na barikadama na Kosovu u decembru, a tamo su viđene grupe koje su povezane sa Rusijom - Narodne patrole, Srpska akcija, bajkerske grupe, grupa "Kormilo" i ostale.

Navela je da je neke od ruskih organizacija s kojima sarađuju srpske ekstremističke organizacije služe za širenje ruskog uticaja, a neke od njih Stejt department je proglasio globalnom terorističkom pretnjom.

Kisić kaže da je jasno po ličnim objavama dobrovoljaca na društvenim mrežama da na ruskoj strani u ratu u Ukrajini ima i boraca iz Srbije, ali Helsinški odbor nije uspeo da dobije informacije ni o jednoj sudskoj presudi, iako Srbija ima zakon koji takvo angažovanje zabranjuje.

Jelena Krstić rekla je da je tokom posednjih 10 godina došlo do potpunog odustajana od suočavanja sa prošlošću i da se odustalo od bilo kakvog kritičkog sećanja na ratove iz devedestih godina; umesto toga je došlo do kreiranja novog narativa koji odgovara povratku na nacionalističke pozicije srpske elite, što uključuje i vlast i kulturne elite.

Tomislav Marković govorio je o dominantnoj kulturi i kulturnom modelu koji traje gotovo 40 godina. Katastrofa devedesetih najveći je uzrok lošeg stanja u kulturi i na to je najviše uticao ideološki nacionalizam - mainstream kulture koji je dominantan u Srbiji.

„Ono što se desilo pod vladavinom naprednjaka je, čini mi se, neka vrsta legalizacije svih onih nacionalističkih ideja koje su bile dominantne u kulturi, zapravo osamdesetih su se iz kulture i prelile u politiku i dovele do konflikta, ratova i zločina. Kada je kultura tada obavila svoj deo posla, pala je u drugi plan, jer je ta politika koju su oni zagovarali počela da se sprovodi vojskom i mačem“.

Marković je naveo da postoji samo jedan narativ, da smo uvek bili žrtve.

„Neprestano insistiranje na žrtvi, patnji i stradanju srpskog naroda služi tome da nikad ne dođemo do razgovora o Srebrenici, da nikad ne dođemo do razgovora o zločinima iz devedesetih godina, o tome šta je kulturna elita Srbije uradila da bi došlo do masovnih pokolja i masovnih zločina. Narativ o žrtvi služi kao razlog za neku buduću osvetu i namirivanje dugova“.

Ocenjuje da je naš ključni problem rigidni, nacionalistički, totalitarni kulturni model koji onemogućava normalan razvoj kulture, bilo kakav dijalog i razgovor, i koji zapravo onemogućava samu kulturu.

 

AKTUELNOSTI

STRANA 2/5 ::: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment