EDUKACIJA

Literatura  |  Omladinske grupe  |  Škole ljudskih prava

 

EDUKACIJA

STRANA 2/2 ::: 1 | 2

INFO   :::  Edukacija - STRANA 2 > Napredna škola ljudskih prava za mlade

 

Napredna škola ljudskih prava za mlade

Vrdnik, 5-10. novembar 2018.

 

 

Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji u saradnji sa Inicijativom mladih za ljudska prava organizovao je prvu naprednu Školu ljudskih prava za mlade od 5. do 10. novembra u Vrdniku. Školu je pohađalo 19 učesnika iz više gradova u Srbij. Učesnici napredne Škole bili su najaktivnijih i najmotivisanijih učesnici koji su na osnovnom nivou Škole najviše doprineli svojim učešćem i pokazali interesovanje za oblast tranzicione pravde. Teme napredne škole su bile tranziciona pravda i suočavanje sa prošlošću, a predavnja su bila temeljnija i opširnija u odnosu na osnovni nivo.

Uvodno predavanje na temu Raspad Jugoslavije održao je dr Milivoj Bešlin, koji je govorio o korenima nacionalizma, razvoju i raspadu Jugoslavije. Nakon tog predavanja Luka Božović je održao radionicu Aktivizmom protiv rata, s prezentacijom raznih isečaka iz novina, reportaža, snimaka, koncerata, javnih nastupa i muzike umetnika i ostalih aktivista koji su se na sebi svojstvene načine slali poruke protiv oružanog sukoba u bivšoj Jugoslaviji. Na kraju prvog dana, učenici su gledali film “Vodič za preživljavanje”, pa su tako dobili potpuniju sliku o tome kako je izgledala opsada Sarajeva.

Drugi dan je počeo predavanjem Miloša Ćirića na temu Mediji pre/tokom/posle konflikta, dok je Marko Milosavljević održao radionicu Između žrtve i krivca. Aktivisti vojvođanskog Građanskog centra, Željko Stanetić i Aleksandra Sučić, posetili su Školu i sa učesnicima gledali njihov film Ukradena sloboda, a potom otvorili diskusiju na temu progona manjina iz Vojvodine tokom devedesetih godina prošlog veka. Drugi dan je zatvorila Tamara Tomašević, radionicom na temu (Zlo)upotrba identiteta.

Novinar Nemanja Stjepanović je trećeg dana održao dvočas na teme Uvod u tranzicionu pravdu i Haški tribunal – mitovi i legende, tokom koji je upoznao je učenike sa teoretskim osnovama tranzicione pravde, naveo primere procesuiranja ratnih zločinaca u praksi, kako u MKSJ tako i u Srbiji, i podelio razna lična iskustva iz svoje dugogodišnje karijere. Tamara Tomašević je održala radionicu na temu Dekonstrukcija stereotipa i predrasuda, a u okviru te radionice je učesnicima pustila i film Talas.

Poslednji dan je počeo predavanjem Seške Stanojlović, potpredsednice Helsinškog odbora za ljudska prava, i iako je bio poslednji dan, učenici su pokazali izuzetno interesvanje za temu Konstrukcija prošlosti i šta je to revizionizam istorije, pa su imali veliki broj pitanja koja su se ticala kako same teme, tako i Seškinog iskustva i karijere. Usledila je radionica Luke Božovića o lažnim vestima, čiji je cilj bio da pokaže kako su mediji opasno oružje i koliko je kritički pristup u čitanju vesti važan. Poslednju radionicu je ponovo održala Tamara Tomašević a tema je bilo kritičko mišljenje - traganje za činjenicama i time zatvorila ciklus predavanja i radionica prve napredne Škole ljudskih prava u Vrdniku. Usledila je i ceremonija dodele diploma polaznicima Škole.

Škola ljudskih prava za mlade koja je organizovana u novembru 2018. godine sprovodi se u okviru projekta “Škole ljudskih prava za mlade” koji finansira Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji. U narednom periodu Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji i Inicijativa mladih za ljudska prava organizovaće još četiri osnovne Škole i jednu naprednu.

 

 

EDUKACIJA

STRANA 2/2 ::: 1 | 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment