EDUKACIJA

Literatura  |  Omladinske grupe  |  Škole ljudskih prava

 

EDUKACIJA

STRANA 2/2 ::: 1 | 2

INFO   :::  Edukacija - STRANA 2 > Škola ljudskih prava za mlade

 

Škola ljudskih prava za mlade

Beorad, 17-22. oktobar 2019. godine

 

 

Helsinški odbor za ljudska prava u saradnji sa Inicijativom mladih organizovao je devetu u nizu Školu ljudskih prava za mlade od 17. do 22. oktobra 2019. godine u Kući ljudskih prava u Beogradu. Na Školi je učestvovalo 18 srednjoškolaca iz različitih srednjih škola iz različitih gradova širom Srbije.

Cilj Škole je, između ostalog, da upozna srednjoškolce sa teorijom i idejom ljudskih prava, principima demokratije, tolerancije, solidarnosti, nenasilne komunikacije, i da kod njih podstakne razvoj kritičkog mišljenja. Putem škola, želimo da podstaknemo i osnažimo mlade osobe (uzrasta od 15 do 19 godina) za poštovanje ljudskih prava i integraciju prakse zaštite ljudskih prava u njihovom svakodnevnom životu.

Učesnici su Školu počeli posetama Prajd Info Centru gde su razgovarali o LGBTTIQ pravima i položaju LGBTTIQ zajednice u Srbiji. Zatim smo posetili Kancelariju Saveta Evrope u Beogradu, gde su se srednjoškloci upoznali sa radom ove veoma važne ustanove i međunarodnim mehanizmima zaštite ljudskih prava u Evropi. Nakon ovih poseta, uvodno predavanje i radionicu “Uvod u ljudska prava - Šta su ljudska prava?; Predrasude i stereotipi u službi dikriminacije” održala je psihološkinja Tamara Tomašević. Drugog dana Škole je sociolog Srđan Barišić održao predavanje na temu “Verska diskriminacija; Religija i mediji: sloboda govora i govor mržnje”. Nakon toga Danilo Ćurčić ispred Inicijative za ekonomska i socijalna prava – A11 razgovarao je sa učesnicima o ekonomskim i socijalnim pravima građana i građanki. Trećeg dana Škole politikokog Miloš Ćirić je sa srednjoškolcima razgovarao na temu “Mediji i ljudskih prava.” Tokom Škole, predstavnici Inicijative mladih za ljudska prava razgovarali su sa učesnicima o važnosti aktivizma mladih na lokalnom nivou. Posebnu pažnju posvetili smo i temi rodne ravnopravnosti i položaju žena u Srbiji o čemu je govorila Jelena Višnjić iz Befem-a, nakon čega su učesnici i učesnice na istu temu razgovarali i sa predstavnicama Autonomnog ženskog centra.

Reč je otvorenom i interaktivnom konceptu predavanja, gde su učesnici pored teorijske nastave, poseta različitim organizacijama i institucijama, učestvovali i u brojnim radionicama, gledali filmove i svakodnevno pohađali radionice forum teatra sa sociologom Demirom Mekićem.

Tokom Škole učesnici su pogledali i predstavu “Moja ti” u režiji Olge Dimitrijević, u Ateljeu 212.

U Srbiji je od 2010. godine Helsinški odbor organizovano preko 80 lokalnih Škola ljudskih prava za mlade, gde je učestvovalo više od 1800 srednjoškolaca. Takođe, organizovali smo i 25 regionalnih Škola u saradnji sa partnerima iz regiona Zapadnog Balkana.

Škola ljudskih prava za mlade koja je organizovana u oktobru 2019. godine se sprovodi u okviru projekta “Škole ljudskih prava za mlade” koji finansira Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji.

 

GALERIJA:::

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EDUKACIJA

STRANA 2/2 ::: 1 | 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment