PROJEKTI

ARHIVA

 

PROJEKTI

STRANA ::: 1

INFO   :::  Projekti > Arhiva > HOPE - Holistička inicijativa za prevenciju radikalizacije > Tekst

 

HOPE - HOLISTIČKA INICIJATIVA ZA PREVENCIJU RADIKALIZACIJE

 

Trenutne potrebe i budući koraci u P/CVE

 

 

 

Prva međunarodna konferencija projekta HOPE uz lično učešće održana je u Sofiji, Bugarska, 7. i 8. aprila 2022. godine.

Srednjoročna međunarodna konferencija okupila je desetine stručnjaka za prevenciju i suzbijanje nasilnog ekstremizma (P/CVE) iz četrnaest zemalja i multilateralnih organizacija, uključujući ključne aktere iz Saveta Evrope, Kancelarije Ujedinjenih nacija za droge i kriminal, Uprava za zatvore i probaciju, predstavnike civilnog društva/zajednica i akademske istraživače.

Događaj je nosio naziv „Sprečavanje i suzbijanje nasilnog ekstremizma u regionu Balkana, Južne i Istočne Evrope: Trenutne potrebe i budući koraci“ i pružio je vredan pregled trenutnih nalaza, potreba i budućih koraka za P/CVE, fokusirajući se na Balkanski, južnoevropski i istočnoevropski kontekst.

Na konferenciji je predstavljeno nekoliko specijalizovanih i pronicljivih prezentacija različitih stručnjaka. Dorin Muresan, viši ekspert u IPS_Innovative Prison Sistems (promoter projekta), istakao je važnost regionalnih specifičnosti koje utiču na uzroke radikalizacije u lokalnim P/CVE strategijama.

 

 

 

 

Ekspert za radikalizaciju u zatvorima sa Policijske akademije Češke Republike Ondřej Kolář je objasnio proces radikalizacije u zatvorima, fokusirajući se na iskustvo Češke. Takodje je istakao potrebu za obukom zatvorskog osoblja kako bi prevazišli izazove sa kojima se suočavaju kad se radi o radikalizaciji u zatvoru.

Luisa Ravagnani, RAN (Radicalisation Awareness Network) ekspert i renomirani istraživač sa Univerziteta u Breši, Italija, pružila je privlačnu prezentaciju o ulozi probacijskih službenika i praktičara u zajednici u slučajevima ekstremističkih prestupnika koji su pod nadzorom. Ona je istakla kontinuitet u P/CVE naporima kao način da se prevaziđu izazovi reintegracije.

Na kraju, Torben Adams, koordinator UNODC-ovog Programa za pritvor stranih terorističkih boraca, dodatno je produbio temu rehabilitacije pregledom programskog iskustva UNODC-a. Obuka osoblja i multi-agencijska saradnja istaknuti su kao fasilitatori procesa rehabilitacije ekstremista i stranih boraca.

HOPE međunarodna srednjoročna konferencija je takođe bila prilika da se predstavi Evropsko istraživanje i rezultati procene potreba koje je projekat nedavno razvio. Josep Garcia Coll iz FUNDEA (Euro-Arapska fondacija za visoke studije) i Matteo Pugliese iz Agenfora predstavili su glavne izazove i poteškoće sa kojima se suočavaju P/CVE profesionalci. Još jednom, obuka osoblja je identifikovana kao ključna potreba.

 

 

 

 

Više informacija o HOPE međunarodnoj konferenciji, uključujući detaljan pregled prezentacija, možete pronaći na HOPE Radicalisation Network.

Pridruživanjem HOPE mreži, članovi mogu da budu u toku sa svim projektnim inicijativama, pristupe stotinama relevantnih resursa i umreže se sa više od šezdeset P/CVE stručnjaka i organizacija širom sveta.

  

PROJEKTI

STRANA ::: 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright * Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji - 2008

Web Design * Eksperiment